Prezident Si jednal s čelnými představiteli EU. Čína chce zapracovat na stabilitě i nevměšování

Čínský prezident Si Ťin-pching na čtvrtečním setkání s čelnými představiteli Evropské unie v Pekingu vyzval EU, aby spolupracovala s Čínou na zajištění globální stability a vyhnula se vměšování. S odkazem na čínská státní média o tom informovala agentura Reuters. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová po příletu do Pekingu na síti X napsala, že setkání vidí jako příležitost k otevřené diskusi, jejíž výsledky budou mít dopad na Evropany.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Si Ťin-pching

Si Ťin-pching | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Ranní schůzky s prezidentem Sim se společně s von der Leynovou účastnil předseda Evropské rady Charles Michel. Na jednodenní návštěvu do Číny dorazil i šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Evropští představitelé se mají setkat nejen s prezidentem, ale také s premiérem Li Čchiangem. Probírat by měli současné vztahy mezi EU a Čínou i mezinárodní otázky, včetně válečné agrese Ruska vůči Ukrajině a situace na Blízkém východě. Společné vyjádření se očekává až na závěr návštěvy, v odpoledních hodinách SEČ.

Srbsko na rozcestí Východu a Západu. Čína do něj již investovala tolik, že nemůže odejít, míní analytik

Číst článek

„Čína a EU by měly být partnery ve vzájemně výhodné spolupráci a neustále posilovat vzájemnou politickou důvěru,“ řekl Si Michelovi a von der Leyenové. Si dodal, že EU „by se měla vyvarovat všech druhů vměšování“.

„Letos je to má druhá návštěva Číny a příležitost k otevřené a upřímné diskusi. Naše vztahy jsou významné, ale zároveň ekonomicky a geopoliticky komplexní. Výsledek našich rozhovorů bude mít dopad na prosperitu a bezpečnost našich lidí,“ napsala von der Leyenová a připojila fotografii Pekingu.

Borrell napsal, že se těší na jednání o vzájemných vztazích i globálních problémech.

„Čína zůstává důležitým aktérem a partnerem při řešení globálních výzev,“ uvedl šéf unijní diplomacie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme