‚Nepřiměřená a agresivní akce.‘ Čína zablokovala podle Filipín jejich loď v jihočínském moři

Filipíny obvinily čínskou pobřežní stráž, že zablokovala jejich vojenskou zásobovací loď v Jihočínském moři a použila při tom vodní dělo. Podle Manily podniká Čína nepřiměřené a agresivní akce proti filipínským plavidlům, uvedla agentura Reuters.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína si nárokuje oblast Jihočínského moře pro sebe, na některé oblasti ale mají nárok i jiné asijské státy

Čína si nárokuje oblast Jihočínského moře pro sebe, na některé oblasti ale mají nárok i jiné asijské státy | Zdroj: Profimedia / ČTK

Čína si nad téměř celým Jihočínským mořem, kterým procházejí významné námořní trasy a předpokládají se tam rozsáhlá naleziště nerostných surovin, nárokuje svrchovanost. To mezinárodní společenství odmítá. Nároky na určité oblasti si činí Malajsie, Vietnam, Brunej, Tchaj-wan a Filipíny.

Peking často dráždí své sousedy námořními akcemi, které tyto země označují za agresivní, a také dlouhodobějšími aktivitami, jako budování umělých ostrovů na útesech a jejich vybavování raketami a přistávacími dráhami.

Podle filipínských ozbrojených sil čínská vodní stráž zasáhla proti jejich lodi, která byla na rutinní misi zaměřené na výměnu vojáků a doplňováni zásob. Zásah byl podle prohlášení bezohledný, ohrožoval bezpečnost lidí na palubě a byl v rozporu s mezinárodním právem. Čínská pobřežní stráž svými "nebezpečnými manévry" zabránila druhé lodi vyložit zásoby a dokončit misi.

Filipínská pobřežní stráž dodala, že akce Číny porušila zákony, včetně dvou mezinárodních úmluv a rozhodnutí světového tribunálu. Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se tímto rozhodnutím nebude řídit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme