‚Nepřijatelné, výroky překročily mez.‘ Čínského velvyslance si ve Francii předvolali kvůli urážkám poslanců

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian si předvolal čínského velvyslance v Paříži, aby mu vytkl jeho nedávné urážky a výhrůžky adresované francouzským poslancům a jednomu z místních vědců. Dalším důvodem je rozhodnutí Pekingu uvalit sankce na představitele Evropské unie, píše agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje.

Paříž/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian | Foto: Aris OIkonomou | Zdroj: Reuters

Vedoucí asijského oddělení francouzského ministerstva zahraničí podle agentury velvyslanci sdělil, že jeho opětovné urážky na sociálních sítích jsou nepřijatelné a překročily tolerovatelnou mez. Podle zdroje agentury Reuters považuje Francie velvyslancovy projevy za překážku v rozvoji vztahů s Čínou.

EU potrestala poprvé za 30 let porušování lidských práv v Číně. Sankce padly kvůli zacházení s Ujgury

Číst článek

Podle agentury AFP si ministr velvyslance předvolal již v pondělí, ten se ale nedostavil s odůvodněním, že nemá čas. Státní tajemník Clément Beaune však uvedl, že této odpovědi „rozhodně nevěří“ a od velvyslance očekává vstřícnější postoj. V úterý podle agentur už čínský velvyslanec na ministerstvo dorazil.

Čínská ambasáda nedávno vyjádřila svůj nesouhlas s cestou francouzských zákonodárců na Tchaj-wan. A opakovaně přisuzuje „protičínské postoje“ vědci Antoineovi Bondazovi, kterého označila za ideologického trolla a šílenou hyenu, píše AFP. Bondaz je odborník na Čínu a Koreu a pracuje ve výzkumném ústavu pro mezinárodní bezpečnost a obranu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme