Čína zaútočila na aplikaci, kterou používali i protestující v Hongkongu. Nefungovala půl hodiny

Masivní kybernetický útok na komunikační platformu, kterou používali i protestující v Hongkongu, byl veden z Číny. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský server BBC s odvoláním na zakladatele aplikace Telegram Pavla Durova.

Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle organizátorů se protestů mělo zúčastnit 200 000 lidí.

Podle organizátorů se protestů mělo zúčastnit 200 000 lidí. | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Společnost ve středu potvrdila, že takzvaný DDoS útok, jehož cílem je zahltit web požadavky vyslanými současně z většího množství počítačů, vyřadila aplikaci Telegram z provozu na zhruba půl hodiny. Služba nefungovala v Severní a Jižní Americe a v „dalších zemích“. IP adresy, ze kterých byl útok veden, jsou veskrze v Číně, řekl Durov.

Protesty v Hongkongu neberou konce. Proč lidé demonstrují a čeho se obávají?

Číst článek

Komunikační platformu Telegram používali k organizaci protestů v Hongkongu lidé, kteří nesouhlasí s návrhem zákona, jenž by umožnil osoby podezřelé ze spáchání trestného činu vydávat z tohoto poloautonomního regionu do pevninské Číny.

Před prohlášením Durova kolovala v médiích zpráva, že v Hongkongu byl zatčen muž, správce skupiny na Telegramu, kvůli podezření ze spiknutí za účelem narušení veřejného pořádku. Během střetů policie s demonstranty bylo zraněno 74 lidí, z toho dva muži jsou ve vážném stavu.

Bývalá britská kolonie, jež se vrátila pod správu Pekingu v roce 1997, má status zvláštní administrativní oblasti a v duchu principu jedna země, dva systémy požívá určité autonomie. Občané se mohou svobodně vyjadřovat a na rozdíl od lidí z kontinentální Číny také protestovat. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Telegram uživatelům umožňuje posílat bez úplaty šifrované zprávy, dokumenty, videa a fotografie. Mohou vytvořit skupinu čítající až 200 tisíc lidí, anebo streamovací kanály, které může sledovat neomezený počet uživatelů. Popularitu si komunikační platforma získala zejména pro svůj důraz na šifrování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme