Konec principu jedna země, dva systémy? Čínský parlament schválil bezpečnostní zákon pro Hongkong

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání podle očekávání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Peking tímto krokem reaguje na loňské hongkongské masové protesty. Návrh bude nyní podle televize BBC předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání podle očekávání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání podle očekávání schválil přijetí kontroverzního nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Hongkong už nemá dostatečnou autonomii, uvedl Pompeo. USA mají přehodnotit vzájemné vztahy

Číst článek

Bezpečnostní orgány čínské centrální vlády budou moci na základě zákona zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Čínští zákonodárci rozhodnutí o hongkongském bezpečnostním zákonu přijali na závěr svého plenárního zasedání poměrem 2878 hlasů ku jednomu. Šest poslanců se hlasování zdrželo.

Návrh zákona v posledních dnech kritizovaly USA, Velká Británie a další státy, podle nichž norma omezuje autonomii provincie a popírá princip jedna země, dva systémy, který Hongkongu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody, mimo jiné svobodný tisk a nezávislé soudnictví.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu v Kongresu USA řekl, že Hongkong v tuto chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O'Brien o víkendu uvedl, že pokud Čína kontroverzní zákon přijme, „budou na Hongkong a Čínu uvaleny sankce“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme