Soud v Hongkongu odsoudil tři aktivisty. Porušili zákon připomínkou masakru na Tchien-an-men

Soud v Hongkongu v sobotu odsoudil trojici místních aktivistů, kteří se angažovali v pořádání vzpomínkových akcí k výročí krvavého potlačení demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men. Aktivisté podle soudu porušili zákon o národní bezpečnosti, když odmítli vydat některé informace policii, píše agentura AP. Hrozí jim až šest měsíců vězení či pokuta.

Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrující dav v centru Hongkongu

Demonstrující dav v centru Hongkongu (ilustrační foto) | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Trojice aktivistů se skládala z vrcholných představitelů dnes již rozpuštěné Hongkongské aliance na podporu vlasteneckých a demokratických hnutí. Ta v Hongkongu každoročně pořádala vzpomínkové akce na brutální represi studentů v Pekingu v roce 1989.

Akcí se účastnily tisíce lidí, v roce 2020 ji ale úřady zakázaly kvůli pandemii covidu-19.

Před rozpuštěním aliance v roce 2021 policie od organizace žádala řadu informací o jejích aktivitách a zdrojích financování. Policie tvrdila, že musí prověřit, zda organizace není takzvaným zahraničním agentem.

Natočila dospívání v osudové dekádě Hongkongu. ‚Víc než polovina mladých je pasivní,‘ říká filmařka

Číst článek

Vedení organizace policii odmítlo informace sdělit s tím, že úřady zaměřují svou činnost na prodemokratické skupiny. Aktivisté také tvrdí, že organizaci vedli a financovali pouze lidé žijící v Hongkongu.

Podle soudu však představitelé aliance měli povinnost policii informace sdělit na základě zákona o národní bezpečnosti. Soudce Peter Law uvedl, že aliance spolupracovala s řadou skupin a subjektů v zahraničí, kvůli čemuž policie měla důvod objasnit tyto vztahy. „Policie měla střídmý přístup,“ uvedl soudce.

V trojici aktivistů, kteří byli zadrženi v roce 2021, je i bývalá místopředsedkyně aliance Tonyee Chowová, která čelí i dalšímu vážnému obvinění rozvratu státní moci.

Zákon o národní bezpečnosti zavedla pro hongkongské území centrální vláda v Pekingu v roce 2020.

Zákon se zaměřuje na činy separatismu, rozvratu státní moci, teroristické činnosti a spolupráce se zahraničními nebo vnějšími silami za účelem ohrožení národní bezpečnosti. Za jeho porušení může být udělen až doživotní trest. Podle kritiků zákon slouží především jako nástroj represe proti odpůrcům vlády v Pekingu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme