V Hongkongu se znovu protestovalo, tentokrát proti bezcelním obchodům pro Číňany

Na sobotní protest v nákupní čtvrti Hongkongu přišlo několik tisíc lidí. Chtěli poukázat na další z problémů, který hongkongská správa podle nich neřeší, totiž na masové nákupy Číňanů v pohraniční části Hongkongu v bezcelních obchodech. Původně pokojný pochod přerostl v potyčky s policií, která účastníky vyzvala, aby se vyvarovali násilí a odešli.

Tento článek je více než rok starý.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah proti prodemokratickým aktivistům v obchodní čtvrti Hongkongu (archivní foto)

Policejní zásah proti prodemokratickým aktivistům v obchodní čtvrti Hongkongu (archivní foto) | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Už měsíc se navíc v Hongkongu protestuje proti návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Na některých z těchto minulých protestů bylo podle organizátorů více než milion lidí.

Sobotní akce se konala v pohraniční zóně, kde se v poslední době zmnohonásobil počet obchodů. Podle organizátorů protestu jsou na místních úřadech pročínští radní, kteří nad tím, co kritici označují za paralelní obchodování, přivírají oči.

Ze sobotní akce jsou hlášeny střety policistů s demonstranty. Policie proti nim použila pepřový sprej i obušky, lidé na svou obranu vytáhli deštníky. Na některých místech si také postavili barikády.

Návrh je mrtvý, řekla správkyně Hongkongu o zákonu, proti kterému protestují statisíce lidí

Číst článek

Policisté vztyčili červené varovné prapory a vyzvali přítomné, aby se rozešli. Tuto výzvu vysílala také televize. Organizátoři oznámili, že pochodu se zúčastnilo na 30 000 lidí. Úřady při minulých protestech vždy hlásily účast nižší, než byly údaje organizátorů.

Čínští překupníci

Leung Kam Shing, který sobotní pochod svolal, řekl, že v minulých šesti letech se například počet obchodů s kosmetikou v zóně znásobil 46krát, počet drogerií dvakrát. „Podle našeho červnového zjištění je zde 143 obchodů s kosmetikou, 122 obchodů umožňujících paralelní obchodování a 62 drogerií,“ řekl. Číňané přejíždějí hranici, nakupují v bezcelním pásmu množství zboží a odvážejí si je do Číny k novému prodeji.

Tato praxe v Hongkongu vyvolává velkou nevoli, protože podle obyvatel přispívá k inflaci, umožňuje daňový únik, rozmělňuje charakter Hongkongu a šroubuje nahoru ceny nemovitostí.

Jimmy Sham, považovaný za tvář předchozích protestů proti vydávacímu zákonu, řekl, že kořenem problému je to, že v Hongkongu není plnohodnotná demokracie.

„Lidé nevolili vládu, (správkyni) Carrie Lamovou ani některé poslance, takže se v jednotlivých okrscích vyhrocuje situace podle různých sociálních problémů. Pokud nebudou vyřešeny politické problémy, pak se budou potíže spojené s prosperitou lidí vynořovat donekonečna,“ řekl Sham.

K trase sobotního pochodu bylo povoláno několik desítek policistů a 700 členů zásahových jednotek.

Leung řekl, že demonstranti očekávají vládní odpověď na své požadavky, k nimiž patří zrušení vydávání měsíčních víz pro obyvatele čínského pohraničního Šen-čenu.

Mnoho obchodníků z opatrnosti své provozovny zavřelo, i když mnozí přišli podle svého prohlášení i o 40 procent denního zisku. Vůbec největším obchodem v místě je drogerie Lung Fung; když průvod kolem ní procházel, účastníci volali po její uzávěře. Někteří z obchodníků jsou toho názoru, že paralelní obchodování hned tak neskončí, protože Čína uplatňuje vysoká dovozní cla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme