Lidé v Hongkongu protestovali proti Číně. Jeden z demonstrantů byl zasažen ostrou municí

Prodemokratické demonstrace v Hongkongu, svolané na úterní 70. výročí vzniku komunistické Číny, přerostly v násilí, při němž policie poprvé proti protestujícím použila ostrou palbu. Podle policejního zdroje citovaného agenturou AFP byl jeden z demonstrantů zasažen ostrým nábojem do hrudníku a utrpěl zranění. Japonská tisková agentura Kjódó uvedla, že zraněný student je v kritickém stavu.

Hongkong (Aktualizováno: 12:50 1. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce prodemokratických demonstrantů, oblečených do černé barvy, se v úterý zapojily do protestního průvodu v centru Hongkongu | Foto: Jorge Silva | Zdroj: Reuters

Na různých místech bylo zraněno 15 lidí, jeden je v kritickém stavu. S odoláním na zástupce nemocnice o tom informoval server LBC.

Hospital authorities in Hong Kong say 15 people are injured in various locations, one critically, following street battles between pro-democracy protestors and police on the 70th anniversary of the founding of the Chinese state.

12:09 – 01. 10. 2019

4 3

Desetitisíce lidí, oblečených do černé barvy, se v úterý zapojily do protestního průvodu v centru Hongkongu. Účastníci skandovali protičínské slogany a někteří nesli čínské vlajky přeškrtnuté černým křížem. Pochod se uskutečnil, přestože policie akci svolanou na 70. výročí založení Čínské lidové republiky zakázala.

‚Žádná síla nemůže otřást statusem naší země.‘ Čína oslavila 70. výročí založení vojenskou přehlídkou

Číst článek

Podle AP lidé v protestním průvodu vyzývali čínskou komunistickou stranu, aby „vrátila moc lidu“. Někteří vyhazovali do vzduchu rituální bankovky používané při pohřbech. Čtyřicetiletý demonstrant Bob Wong, oblečený v černých džínách a černém tričku, uvedl, že barva jeho oděvu vyjadřuje zármutek na „smrtí hongkongské budoucnosti“.

Od roku 1997, kdy Británie předala Hongkong zpátky Číně, je toto území spravováno podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Hongkongské úřady přijaly před úterními demonstracemi přísná bezpečnostní opatření - nejméně 11 stanic metra bylo uzavřeno, stejně jako řada nákupních center, a sídlo propekingské vlády v centru Hongkongu střeží velké množství policistů.

Tisíce lidí se navzdory tomu shromáždily také v dalších čtvrtích Hongkongu a na některých místech se demonstranti střetli s policií, která proti nim zasahovala slzným plynem, pepřovým sprejem, vodními děly a obušky. Protestující na policisty házeli zápalné láhve, cihly a další předměty.

‚Lidé v Hongkongu nemají co slavit‘

V obci Tsuen Wan, která je součástí hongkongských Nových území, byl jeden z demonstrantů zraněn ostrým nábojem. „V obci Tsuen Wan jeden z policistů vypálil ze své zbraně poté, co byl napaden, a demonstrant utrpěl zranění,“ řekl agentuře AFP policejní zdroj pod podmínkou anonymity. Dotyčnému byla poskytnuta první pomoc a následně byl převezen do nemocnice.

Hongkongská policie zakročila proti demonstrantům slzným plynem, protesty pokračují už 17 týdnů

Číst článek

„Dnes jsme sem přišli, abychom komunistické straně řekli, že lidé v Hongkongu nemají co slavit,“ prohlásil aktivista Lee Cheuk-yan. „Truchlíme nad tím, že po 70 letech vlády komunistické strany jsou občanům Číny a Hongkongu stále upírána demokratická práva. Budeme pokračovat v boji,“ dodal.

Sedmašedesátiletá Yvonne Ngová zase s rozhořčením poukazovala na množství lidí, kteří byli při prodemokratických protestech od června v Hongkongu zatčeni.

Hongkongská vláda si 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky připomněla slavnostním obřadem. Původně plánovaný ohňostroj byl už před dvěma týdny zrušen. Nejvyšší představitelé hongkongské vlády v čele se správkyní Carrie Lamovou se účastní oficiálních oslav v Pekingu.

Nynější demonstrace v Hongkongu začaly původně na protest proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Lamová nakonec slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme