Návrh je mrtvý, řekla správkyně Hongkongu o zákonu, proti kterému protestují statisíce lidí

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v úterý označila návrh zákona o vydávání lidí podezřelých z trestného činu do pevninské Číny za „mrtvý“. Příprava kontroverzní normy, která vyvolala statisícové protesty a politickou krizi, byla podle ní „naprostým selháním“ místní vlády. Informovaly o tom světové tiskové agentury.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Ulice Hongkongu plní od června kvůli návrhu davy demonstrantů při největších protestech od předání bývalé britské kolonie pod nadvládu Číny v roce 1997.

Další rušná noc. Hongkongem pochodovaly desetitisíce lidí, policie je rozháněla obušky

Číst článek

Kritici jsou přesvědčeni, že by zákon narušil právní nezávislost poloautonomního regionu. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová proto již v červnu pozastavila proces jeho schvalování, demonstranti však požadují jeho úplné zrušení.

„Opakuji zde, že takový plán neexistuje. Ten návrh je mrtvý,“ řekla na úterní tiskové konferenci správkyně částečně autonomní čínské provincie.

Podle agentury AP však není jasné, zda hovořila pouze o snaze předložit upravené znění návrhu či zda její slova zaručují jeho bezvýhradné stažení.

V čele protestů proti zákonu o extradici stojí především mladí obyvatelé Hongkongu, k demonstracím se však v nebývalé míře připojují i lidí z dalších věkových a společenských vrstev.

Protestující se obávají, že lidé vydaní do Číny by tam mohli čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Demonstrace několikrát přešly v násilí, začátkem července protestující dokonce obsadili parlament.

Komunistická vláda v Pekingu zprávy o protestech přísně cenzuruje v obavách, aby se nestaly inspirací pro podobné demonstrace na pevnině. Lamová se obyvatelům Hongkongu již několikrát omluvila za krizi, kterou návrh zákona způsobil.

Policisté zasahují proti demonstrantům při nedělní demonstraci v Hongkongu | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme