Čína zatkla desítku uprchlíků z Hongkongu mířících na Tchaj-wan. Chtěli tam požádat o politický azyl

Čína nechala u svého pobřeží zatknout desítku lidí z lodě, na níž se chtěla skupina z Hongkongu dostat na Tchaj-wan. Oznámila to ve čtvrtek s odvoláním na čínskou pobřežní hlídku agentura Reuters. Podle hongkongských médií bylo zatčeno 12 lidí, kteří Tchaj-wanu chtěli požádat o politický azyl.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobřežní hlídka v Kuang-tungu na sociálních sítích uvedla, že pasažéři lodi byli zadrženi 23. srpna, přičemž jmenovala pouze dva zatčené jako Li a Tchang. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Incident se stal u břehů jihočínské provincie Kuang-tung. Reuters napsal, že není jasné, z čeho mohou být zadržení obviněni, jde ale podle agentury o vzácný případ zadržení lidí, kteří se pokusili dostat se pryč z Hongkongu.

Pobřežní hlídka v Kuang-tungu na sociálních sítích uvedla, že pasažéři lodi byli zadrženi 23. srpna, přičemž jmenovala pouze dva zatčené jako Li a Tchang.

Hongkongský magnát Lai byl propuštěn z vězení. Jeho noviny po zatčení zaznamenaly rekordní prodeje

Číst článek

Hongkongská média identifikovala jednoho ze zadržených. Jde podle nich o Andyho Lia, který byl nedávno zatčen na základě nového bezpečnostního zákona, který Čína odhlasovala a jenž platí od 30. června. Občané Hongkongu, kteří budou na základě této legislativy zatčeni, mohou být souzeni v pevninské Číně.

Kritici zákon považují za porušení zásady jedna země dva systémy, který má Čína při správě Hongkongu dodržovat po převzetí území od Británie v roce 1997. Zákon kromě jiného umožňuje vynést doživotní trest za separatismus, terorismus a podvratné aktivity.

Jak uvádí Reuters, Tchaj-wan je oblíbeným cílem lidí, kteří chtějí z bývalé britské kolonie odejít kvůli stále se utužujícímu přístupu Číny. Prezidentka ostrova Cchaj Jing-wen přislíbila lidem, kteří přijedou z Hongkongu, pomoc. Z města už uprchlo několik aktivistů prosazujících zachování demokracie v Hongkongu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme