Pohřešovaného zaměstnance britského konzulátu v Hongkongu zadržuje Čína. ‚Porušil pravidla,‘ tvrdí

Čínský zaměstnanec pracující pro britský konzulát v Hongkongu byl zadržen v čínském pohraničním městě Šen-čen za porušení zákona. Informovalo o tom ve středu čínské ministerstvo zahraničí. Británie už vyjádřila nad zadržením zaměstnance svého konzulátu „krajní znepokojení“ a je pravděpodobné, že tento incident zhorší už tak dost napjaté vztahy mezi Pekingem a Londýnem, napsala agentura Reuters.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čínská policie (ilustrační foto)

Čínský zaměstnanec pracující pro britský konzulát v Hongkongu byl zadržen v čínském pohraničním městě Šen-čen za porušení pravidel bezpečnosti (ilustrační snímek) | Foto: Fotobanka Profimedia

Simon Cheng, který zastává na konzulátu neupřesněnou profesi, se nevrátil do práce devátého srpna poté, co předchozí den odjel do Šen-čenu. O jeho zmizení v úterý informovala jeho rodina.

Mluvčí čínského ministerstva Keng Šuang na pravidelné schůzce s novináři řekl, že Chenga zadržela šenčenská policie na 15 dní kvůli „porušení pravidel veřejné bezpečnosti“.

Britové pohřešují zaměstnance z hongkongského konzulátu. Odjel do Číny a už se nevrátil

Číst článek

Žádné podrobnosti neuvedl, dodal jen, že Cheng je čínské národnosti, a proto je tato věc výhradně čínskou vnitřní záležitostí.

Výhrady

„Pokud jde o britská vyjádření, vznesli jsme důrazné výhrady vůči sérii komentářů a kroků, které Británie vzhledem k Hongkongu učinila,“ řekl Keng. „Žádáme, aby s těmito nezodpovědnými prohlášeními přestali, aby se přestali vměšovat do záležitostí Hongkongu a přestali se vměšovat do vnitřních záležitostí Číny.“

Už jedenáct týdnů zmítají protesty bývalou britskou kolonií, která se roku 1997 vrátila pod správu Číny.

Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému a odchod propekingské správkyně poloautonomního města Carrie Lamové.

Británie, USA a další země vyzvaly Čínu, aby respektovala zásadu „jedna země, dva systémy“, na jejímž základě se Hongkong vrátil pod čínskou správu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme