Čína schválila změny ve volebním systému v Hongkongu. Lidé budou vybírat méně zástupců

Stálý výbor, vrcholný orgán čínského parlamentu, v úterý schválil reformu volebního systému v Hongkongu. Změny podle místních politiků povedou k upevnění kontroly Pekingu nad velkoměstem, upozornil zpravodajský web BBC. Očekává se, že ohledně změn v úterý promluví správkyně Hongkongu Carrie Lamová.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Hongkongu - listopad 2019 | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Chystané změny poprvé na začátku března oznámil místopředseda stálého výboru, týkají se zejména hongkongských parlamentních voleb.

Podle dosavadních pravidel polovinu ze 70 hongkongských poslanců volili přímo voliči, druhou polovinu jmenovaly profesní a zájmové skupiny, které jsou tradičně nakloněné Pekingu. Podle odsouhlasených změn bude nyní počet křesel v hongkongském parlamentu zvýšen na 90, z nichž voliči budou vybírat jen 20.

‚Spiknutí za účelem rozvracení země.‘ V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Číst článek

Volební výbor, který dosud nominoval kandidáty při volbách nejvyššího představitele (správce) Hongkongu, bude vybírat dalších 40 zastupitelů. Počet členů výboru, kteří jsou většinou věrni komunistické vládě v Pekingu, se navíc zvýší z 1200 na 1500.

Hongkongský list South China Morning Post změny označil za „drakonické“. Oznámení Číny dříve kritizovala Evropská unie či Spojené státy, podle nichž jsou přímým útokem na hongkongskou demokracii a autonomii.

Jedná se o největší změny v politickém systému Hongkongu od roku 1997, kdy se město vrátilo pod čínskou správu, píše agentura Reuters. Peking se při převzetí bývalé britské kolonie zavázal, že bude město po dobu 50 let spravovat podle principu jedna země, dva systémy. Ten měl Hongkongu oproti pevninské Číně zaručit určité svobody, které však Peking svými kroky v posledních letech omezuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme