V Číně se nakazili neznámým virem další čtyři lidé. Není vyloučeno, že je přenosný i mezi lidmi navzájem

Ve střední Číně se po týdnu objevili další čtyři pacienti se zápalem plic způsobeným dosud neznámým virem. S odvoláním na čínské úřady o tom v sobotu informovala agentura Reuters. Stav nově nakažených, kteří jsou v nemocnici od čtvrtka, je podle lékařů stabilní. Novému typu koronaviru, jak původce nemoci zatím vyhodnotila Světová zdravotnická organizace, zatím podlehli dva lidé.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zdravotníci se ale obávají, že by se virus mohl významně rozšířit v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku příští týden, kdy se vydají na cesty stovky milionů čínských občanů. Čínský nový rok letos připadá na 25. leden.

Zdravotnické úřady ve 6,5 milionovém Wu-chanu oznámily, že počet nakažených s novými případy vystoupal na 45. Pět z pacientů je ve vážném stavu. Mezi nemocnými jsou zatím pouze lidé, kteří ve Wu-chanu žijí nebo ho v nedávné době navštívili. Dva nemocné oznámilo Thajsko, jednoho Japonsko, ve všech případech se rovněž jednalo o návštěvníky tohoto středočínského velkoměsta.

Po třech letech se v Česku objevila ptačí chřipka. Ministerstvo na odškodnění vyčlenilo 60 milionů

Číst článek

Jak vyplývá z nejnovější studie zveřejněné v Británii, ve Wu-chanu by mohlo být až 1700 nakažených. „Je pravděpodobné, že nový koronavirus způsobil mnohem více případů středně těžkého či vážného respiračního onemocnění, než o kterých se dosud informovalo," uvedli britští experti. „Nelze vylučovat i možný přenos nákazy z člověka na člověka,“ dodali.

Jak poznamenala agentura Reuters, čínské úřady zatím tyto informace nijak nekomentovaly. Světová zdravotnická organizace ani úřady ve Wu-chanu zatím přímý přenos záhadného viru z člověka na člověka nepotvrdily. Podle údajů ze soboty 18. ledna bylo identifikováno 763 lidí, kteří přišli do styku s nakaženými, 98 z nich zůstává objektem pozorování.

Podle lidí, se kterými reportér agentury Reuters ve Wu-chanu hovořil, někteří zvažují z preventivních důvodů změnu svých cestovních plánů, celkově ale ve městě nepanuje ohledně šíření viru žádné výrazné znepokojení. Obchody jsou normálně otevřené, stejně jako posilovny, bazény či oblíbené trhy.

Záhadná choroba se poprvé objevila za hranicemi Číny. Další případ nákazy odhalili lékaři v Thajsku

Číst článek

Americké úřady v pátek oznámily, že na třech letištích v zemi budou kontrolovat všechny cestující, jež z Wu-chanu přiletí. Podobná opatření zavedlo i více než deset asijských zemí, včetně Indonésie či Filipín, kde úřady kontrolují i přístavy.

Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby jako SARS či MERS. Podle čínských úřadů virus šířící se ve městě Wu-chan může u některých pacientů vést k velmi závažnému onemocnění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme