Čína hrozí úředníkům v Tibetu výpovědí, pokud nezabrání nepokojům

Za nepokoje v Tibetu okamžitá výpověď. Takové arování dostali všichni úředníci v himalájském regionu, který je od začátku 50. let minulého století pod nadvládou Číny. Vlna upalování buddhistických duchovních na protest proti čínskému útlaku totiž pokračuje a v uplynulých dnech také čínské jednotky střelbou rozehnaly demonstrace Tibeťanů v S´-čuanu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští policisté hlídkují v provincii S´-čuan | Zdroj: ČTK

Peking se za každou cenu snaží, aby se protesty nerozšířily do Tibetské autonomní oblasti a především do metropole Lhasy.

Buddhističtí mniši se totiž upalují v sousedních provinciích, hlavně v S´-čuanu, kde také Tibeťané demonstrovali a bezpečnostní jednotky proti nim tvrdě zasáhly ostrou střelbou.

Přehrát

00:00 / 00:00

mikolas.mp3

Představitelé tibetské exilové vlády už také volají po mezinárodní intervenci. Ta je sice pochopitelně utopií, každý upálený mnich a každý další mrtvý Tibeťan ale znamená kritiku ze zahraničí a poutá větší a větší pozornost médií i politiků.

Čínské úřady kvůli tomu uzavřely Tibet cizincům, nepřístupné jsou prý i oblasti v sousedních provinciích, kde Tibeťané žijí. Nyní jsou prakticky neprodyšně oddělené od okolního světa.

Dalším důvodem je blížící se čtvrté výročí nepokojů, které si podle exilové tibetské vlády vyžádaly v březnu 2008 přes sto mrtvých.

Navíc už 22. února začíná tibetský Nový rok, takže vstup do Tibetu je zakázaný nejen cizincům, ale i sami Tibeťané přicházející z ostatních provincií mají omezený pohyb a musí mít osobní doklady. Bez nich je do Tibetu od 1. března nevpustí.

Novinářům vstup zakázán

Zjistit, co přesně se teď v oblastech obývaných Tibeťany děje, je velký problém. Novináři mají vstup přísně zakázaný bez ohledu na to, zda působí přímo v Číně, nebo ne.

I štáb CNN byl před několika dny asi na pět hodin zadržen čínskou policií, přesto se mu podařilo zveřejnit záběry pořízené v S´-čuanu. Na nich je vidět, jak nejen policisté, ale také vojáci povolaní na rozkaz komunistické strany hlídají prakticky každý klášter, každý dům, a jak násilně vstupují do obydlí Tibeťanů.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme