Belgie u Huawei bezpečnostní hrozbu neobjevila, firmu ale chce dál prověřovat

Belgické centrum pro kybernetickou bezpečnost neobjevilo žádné důkazy, podle kterých by telekomunikační zařízení čínské společnosti Huawei Technology mohlo být využíváno ke špionáži. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedl mluvčí úřadu. Centrum podléhá belgickému premiérovi a dostalo za úkol analyzovat možné hrozby spojené s firmou Huawei, která dodává zařízení belgickým mobilním operátorům Proximus, Orange Belgium a Telenet.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo čínské firmy Huawei

Logo čínské firmy Huawei | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Dosud jsme nenašli žádné technické faktory, které by ukazovaly na špionážní hrozbu,“ uvedl mluvčí. „Nevydáváme o této záležitosti konečnou zprávu, ale nadále ji zkoumáme,“ dodal.

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži.

Hrozba Huawei? Kyberúřad chce informace do konce května, kritické systémy má nejméně šest resortů

Číst článek

Huawei však obvinění ohledně špionáže odmítá. Před používáním softwaru a hardwaru Huawei loni v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Speciální skupina

Nizozemská vláda uvedla, že vytvořila zvláštní pracovní skupinu k posouzení potenciálních bezpečnostních rizik v souvislosti s připravovanou výstavbou mobilní sítě páté generace (5G).

Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek upozornil, že vláda si ještě nevytvořila názor na možnou roli čínských podniků. Nizozemská bezpečnostní služba se nicméně tento měsíc vyslovila proti používání technologií ze zemí jako je Čína a Rusko, které proti Nizozemsku vedou aktivní kybernetickou kampaň.

„Pracovní skupina analyzuje zranitelnost sítí 5G z hlediska jejich zneužitelnosti ze strany dodavatelů technologií, i opatření nutná k potlačení těchto rizik,“ uvedl nizozemský ministr spravedlnosti Ferd Grapperhaus. Doporučení této pracovní skupiny se očekávají do konce května.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme