V Číně je naprosto běžné, aby firmy špehovaly Západ, tvrdí sinolog ke kauze Huawei

Prezident Spojených států amerických chce vypudit z trhu čínské firmy Huawei a ZTE. USA dlouhodobě vyčítá zmíněným podnikům, že jejich zařízení sledují Američany a pracují pro čínskou vládu. S podobným varováním přišel nedávno i český Národní ústav pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Video Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nemáme žádné důkazy. Je ale nutné se mít na pozoru před všemi telekomunikačními technologiemi,“ uvedla v pořadu Pro a proti ekonomka Ilona Švihlíková.

Podle ní byla společnost Huawei z něčeho obviněna, ale konkrétní důkazy předloženy nebyly. „Naopak máme jasné důkazy o tom, jak americká NSA špiclovala nejen své občany, ale celosvětově. Víme také, jak funguje firma Apple. U Huawei nic takového nevíme, máme jen spoustu tvrzení,“ řekla. 

Ekonomka argumentovala, že státní podpora firem je běžná praxe. „Víceméně všechny západní firmy vznikaly za nějaké státní podpory, většina z nich s podporou vojensko-průmyslového komplexu. Je mylná představa, že na jedné straně je čistý a volný trh, kde stát nikdy neintervenoval, a pak je Čína,“ vysvětlila. 

„Nemám informace, že by firma Huawei kradla technologie. Má více patentů než kdokoliv jiný a věnuje na to obrovské prostředky,“ dodala Švihlíková.

Obchodní válka

Sinolog Filip Jirouš doporučuje opatrnost. „Opatrnost je na místě především v kritické infrastruktuře. Firma Huawei je napojena na čínskou vládu a bezpečnostní složky už od svého vzniku,“ upozornil Jirouš.

Číňané po zatčení finanční šéfky Huawei zadrželi 13 Kanaďanů. Některé už propustili

Číst článek

Ten uznal, že jde částečně i o politikum. „Probíhá obchodní válka mezi USA a Čínou. Ale tato kritika a varování přicházejí už řadu let. Problém je, že čínské zákony jsou nastaveny tak, že každý jednotlivec nebo firma musí spolupracovat s bezpečnostními složkami země. V Číně je naprosto legální, aby čínská korporace špehovala na Západě,“ vysvětlil. 

I on souhlasí s tím, že i americké firmy vznikaly za státní a vojenské podpory. „Ale máme případy, kdy Google nebo Apple odmítly spolupracovat s americkými bezpečnostními složkami, což v Číně prakticky nejde. Na příkladu kauzy firmy CEFC jsme viděli, jak rychle můžete zmizet v momentě, kdy se znelíbíte režimu,“ uvedl příklad z nedávné doby.

„I v tak velké firmě jako Huawei může čínský režim ze dne na den vyměnit celé její vedení a v podstatě ji zestátnit,“ vysvětlil Jirouš.

Veronika Sedláčková, Ondřej Čihák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme