V Číně je naprosto běžné, aby firmy špehovaly Západ, tvrdí sinolog ke kauze Huawei

Prezident Spojených států amerických chce vypudit z trhu čínské firmy Huawei a ZTE. USA dlouhodobě vyčítá zmíněným podnikům, že jejich zařízení sledují Američany a pracují pro čínskou vládu. S podobným varováním přišel nedávno i český Národní ústav pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nemáme žádné důkazy. Je ale nutné se mít na pozoru před všemi telekomunikačními technologiemi,“ uvedla v pořadu Pro a proti ekonomka Ilona Švihlíková.

Podle ní byla společnost Huawei z něčeho obviněna, ale konkrétní důkazy předloženy nebyly. „Naopak máme jasné důkazy o tom, jak americká NSA špiclovala nejen své občany, ale celosvětově. Víme také, jak funguje firma Apple. U Huawei nic takového nevíme, máme jen spoustu tvrzení,“ řekla. 

Ekonomka argumentovala, že státní podpora firem je běžná praxe. „Víceméně všechny západní firmy vznikaly za nějaké státní podpory, většina z nich s podporou vojensko-průmyslového komplexu. Je mylná představa, že na jedné straně je čistý a volný trh, kde stát nikdy neintervenoval, a pak je Čína,“ vysvětlila. 

„Nemám informace, že by firma Huawei kradla technologie. Má více patentů než kdokoliv jiný a věnuje na to obrovské prostředky,“ dodala Švihlíková.

Obchodní válka

Sinolog Filip Jirouš doporučuje opatrnost. „Opatrnost je na místě především v kritické infrastruktuře. Firma Huawei je napojena na čínskou vládu a bezpečnostní složky už od svého vzniku,“ upozornil Jirouš.

Číňané po zatčení finanční šéfky Huawei zadrželi 13 Kanaďanů. Některé už propustili

Číst článek

Ten uznal, že jde částečně i o politikum. „Probíhá obchodní válka mezi USA a Čínou. Ale tato kritika a varování přicházejí už řadu let. Problém je, že čínské zákony jsou nastaveny tak, že každý jednotlivec nebo firma musí spolupracovat s bezpečnostními složkami země. V Číně je naprosto legální, aby čínská korporace špehovala na Západě,“ vysvětlil. 

I on souhlasí s tím, že i americké firmy vznikaly za státní a vojenské podpory. „Ale máme případy, kdy Google nebo Apple odmítly spolupracovat s americkými bezpečnostními složkami, což v Číně prakticky nejde. Na příkladu kauzy firmy CEFC jsme viděli, jak rychle můžete zmizet v momentě, kdy se znelíbíte režimu,“ uvedl příklad z nedávné doby.

„I v tak velké firmě jako Huawei může čínský režim ze dne na den vyměnit celé její vedení a v podstatě ji zestátnit,“ vysvětlil Jirouš.

Veronika Sedláčková, Ondřej Čihák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme