Indie zakázala desítky čínských aplikací, bojí se ohrožení bezpečnosti

Indická vláda zakázala 59 mobilních aplikací od čínských technologických firem. Mezi zakázanými programy je například i populární sociální síť TikTok nebo chatovací aplikace We Chat. Podle indické vlády by mohly aplikace ohrozit indickou suverenitu a bezpečnost.

Nové Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aplikace TikTok | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Indická vláda v prohlášení uvedla, že obdržela „mnoho stížností z různých zdrojů, které varují před zneužitím některých mobilních aplikací dostupných pro operační systémy Android a iOS“. Podle indormací vlády mělo dojít k odcizení a skrytému přenosu uživatelských dat na servery umístěné mimo Indii.

Čína uzavřela 400 tisíc lidí do karantény. V okrese u Pekingu smí ven jen zaměstnanci nezbytných odvětví

Číst článek

Mezi zakázanými aplikacemi je i síť na sdílení videí TikTok, kterou používají miliardy uživatelů po celém světe. Pro jejího výrobce – firmu Byte Dance – je Indie nejdůležitějším zahraničním trhem. Zákaz se ale týká například i komunikačních aplikací od čínského výrobce telefonů Xiaomi nebo aplikace Share it, která umožňuje rychlé sdílení fotografií, videí a dokumentů.

Tento měsíc se jedná už o druhý problém, který země řeší. Obě asijské jaderné mocnosti spolu sdílejí 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hranice.

V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Podle Indie měly ztráty na životech obě strany, Peking však žádná úmrtí oficiálně nepotvrdil. Šlo o první smrtelný střet mezi oběma zeměmi za posledních 45 let.

sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme