Čína jako jedna z posledních uznala libyjskou povstaleckou vládu

Čína oficiálně uznala povstaleckou Přechodnou národní radu jako legitimní vládu Libye. Potvrdil to čínský ministr zahraničí. Přiznal také, že na hlasování v Pekingu měly vliv ekonomické zájmy. Libyjskou povstaleckou vládu Číňané uznali jako poslední z členů Rady bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Džibríl. Premiér libyjské Přechodné národní rady

Mahmúd Džibríl. Premiér libyjské Přechodné národní rady | Zdroj: Reuters

Minulý týden už Číňané požádali Libyi o podporu čínského obchodu. Peking tak doufá, že smlouvy a dohody podepsané v Tripolisu za vlády bývalého vůdce Muammara Kaddáfího nabudou opět platnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínsko–libyjských vztazích mluvila v Odpoledním Radiožurnálu asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková.

Vliv na pošramocené čínsko–libyjské vztahy měl fakt, že Peking nechtěl stejně jako Rusko dlouho uznat libyjskou Přechodnou národní radu jako novou vládu této země. Navíc se minulý týden na veřejnost dostaly dokumenty potvrzující obchodní jednání mezi Kaddáfího představiteli a čínskými zbrojovkami.

Podle nich chtěl bývalý vůdce Libye Muammar Kaddáfí od Číňanů nakoupit v červenci zbraně a munici za asi 200 milionů dolarů. A to i přesto, že OSN tehdy na dovoz zbraní do Libye vyhlásila embargo. Dokumenty, které údajně našel kanadský novinář v odpadcích v luxusní tripolské čtvrti, kterou obývali vysocí libyjští činitelé, cituje většina zahraničních medií.

Čínské ministerstvo zahraničí sice jejich existenci dlouho popíralo. Dnes už ale tvrdí, že obchodní nabídka pocházela čistě od čínských zbrojovek, a to bez vědomí Pekingu. Jednou ze tří zbrojovek, s kterou Kaddáfiho lidé jednali byl koncern Norinco, který Spojené státy dříve nařkly z prodeje vojenských systémů do Íránu.

Peking překvapivě také souhlasí s tím, aby Západ uvolnil pro Libyi peníze zmrazené na jejich zahraničních účtech v cizině. Na poslední mezinárodní konferenci k Libyi dokonce požadavek Západu uvolnit 15 miliard dolarů ze zmrazených libyjských účtů v cizině podpořil.

Čína se snaží za každou cenu znovu navázat s Libyí obchodní a politické kontakty, které se v posledních měsících přetrhaly. Číňané jsou druhými největšími spotřebiteli ropy na světě, jen loni si dovezli více než 3 procenta této suroviny právě z Libye.

Igor Maňour, Kateřina Procházková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme