Čína je kvůli Súdánu a Íránu opět pod mezinárodním tlakem

Stovka současných i bývalých britských zákonodárců vyzývá Peking, aby využil svého vlivu a skutečnosti, že příští rok pořádá letní olympijské hry a zasadil se o zastavení násilností v Dárfúru. Čína je totiž hlavním odběratelem súdánské ropy a podporuje tamní režim. Izrael zase po Číně žádá tvrdý postoj k Íránu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking - Chrám nebes | Foto: cs.wikipedia.org

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová ještě před příletem do čínské metropole prohlásila, že nastal čas pro vyhlášení dramatických sankcí vůči Íránu a chce k jejich podpoře získat Čínu, která je stálým členem RB OSN s právem veta, ovšem dosud se spolu s Ruskem staví proti jejich přijetí.

Čína patří, stejně jako v případě Súdánu k významným odběratelům ropy, navíc zastává politiku "nevměšování" bez ohledu na to, jaký v dané zemi vládne režim. Podobně se tak nedávno postavila i proti přijetí sankcí odsuzujících vojenskou juntu v Barmě za krvavé potlačení protestů buddhistických mnichů.

Izraelskou ministryni zahraničí Cipi Livniovou v Pekingu přijme čínský premiér Wen Ťia-pao i její protějšek Jang Ťie-čch'.

Robert Mikoláš, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme