Čína, Jižní Korea i Japonsko uvítaly severokorejské jaderné moratorium

Svět opatrně vítá průlom v jednání o severokorejském jaderném programu. Za krok vpřed ho považují Japonsko, Jižní Korea i hlavní spojenec Pchjongjangu, Čína. Severní Korea slíbila moratorium na jaderné zkoušky i testy raket dlouhého doletu, na své území také vpustí mezinárodní jaderné inspektory. Výměnou za to získá od Spojených států 240 000 tun potravinové pomoci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Zdroj: ČTK

Čína v reakci na moratorium oznámila, že i nadále usiluje o obnovení šestistranných jaderných rozhovorů i zajištění stability a dlouhodobého míru jak na samotném Korejském poloostrově, tak i v severovýchodní Asii.

Jednání totiž stagnují už tři roky a Pchjongjang navíc pokračoval v procesu obohacování uranu.

Velmi opatrně na dohodu už včera reagovala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která rozhodnutí Severokorejců označila za malý krok správným směrem. Předběžná dohoda o zastavení jaderných zkoušek je první, ale ne jedinou podmínkou pro obnovení šestistranných rozhovorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na severokorejské moratorium zjišťoval Robert Mikoláš ze zahraniční redakce

Obrat v postoji KLDR přichází zhruba dva a půl měsíce po smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Podle pozorovatelů ale jeho nejmladší syn Kim Čong-un, který v KLDR nyní vládne, musí reagovat na tíživou hospodářskou situaci země.

„Je evidentní, že Kim Čong-un, zhruba asi 28letý mladý vůdce, potřebuje stabilní zemi, která se ale nachází téměř v rozkladu, co se týče potravin a hospodářství. Asi šest milionů Severokorejců nutně potřebuje jídlo,“ připomíná někdejší východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš.

„V polovině dubna se také chystají obří oslavy 100. výročí narození Kim Ir-sena a tam potřebuje Kim Čong-un ukázat, že dosáhl dohody se Spojenými státy, úhlavním nepřítelem. To mu určitě přidá na prestiži.“

Na tíživé ekonomické situaci Severní Koreje se navíc podepsalo to, že si nový vůdce musel zajistit loajalitu generálů. „Takže vynaložil desítky miliony dolarů, aby jim nakoupil luxusní automobily, a zajistil si tak jejich věrnost.“

Robert Mikoláš, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme