V Číně vymysleli nový bič na dlužníky: veřejně je zostouzejí na plátnech kin

Nová položka na programu čínských kin? Promítání tváří a jmen těch, kteří nezvládají platit svoje dluhy, informoval v pátek hongkongský deník South China Morning Post. „Veřejné zostouzení je stále běžnějším trestem,“ pochvaluje si zástupce soudu v s'čchuanském okrese Che-ťiang. V kinech prý nejlépe zabírá promítání v místě provinilcova bydliště.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kinosál v Číně (ilustrační snímek).

Kinosál v Číně (ilustrační snímek). | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Hanlivě se jim přezdívá lao-laj, půjčkaři-povaleči, a svým věřitelům přidělávají vrásky – to, co si půjčí, totiž z nejrůznějších důvodů nevrací. V jednom z okresů severozápadní Číny, Che-ťiangu v provincii S'-čchuan, teď úřady přišly s kuriózní metodou, jak dlužníky donutit k platbě.

Z nařízení tamních soudů v kinech před hlavním filmem promítají krátký klip. „Podívejte se na tyhle lao-laje,“ vyzve animovaný moderátor diváky, načež na plátně naskočí fotografie dlužníků s jejich jmény a krátkou doprovodnou informací, píše South China Morning Post (SCMP).

Tlak trestu

„Veřejné zostouzení je stále běžnější taktikou, jak lao-laje potrestat... spolu s dalšími odvetnými opatřeními včetně zařazování na černou listinu a cestovní omezení,“ cituje deník Li Čchianga z ředitelství cheťiangského soudu. 

Čtečky obličejů dobyly Čínu. Umožňují platit díky selfie, cepují a udávají narušitele pořádku

Číst článek

Li naráží na v Číně zavedenou praxi, kdy se dlužníci stávají terčem nejrůznějších represivních opatření, jež je mají dotlačit ke splacení dluhu. Čínské soudy do letošního dubna zveřejnily soukromé údaje více než 10,5 milionů lidí, kteří svůj finanční závazek nesplnili.

Tito „lao-laj“ z černé listiny pak mohou mít problém například s tím, aby zakoupili letenku nebo lístek do vlaku. Úřady od loňského roku zveřejňují jejich jméno, číslo průkazu totožnosti, fotografii, adresu a výši dlužné částky. 

Kino má přitom tu výhodu, zdůrazňuje Li Čchiang, že žádoucí veřejné zostuzení umožňuje lépe cílit. „Divákům v kině odkrýváme specificky jména dlužníků, kteří jsou v té oblasti registrovaní (k trvalému pobytu), aby to bylo cílenější a výsledky byly účinnější,“ objasnil Li.

Digitální kontrola

Opatření koresponduje s tím, jak vládní úřady posilují digitální kontrolu obyvatel Číny. Běžnou praxí už je například i to, že stále rozšířenější technologie čteček obličejů zachytí provinilce, který přechází na červenou, a vyšle jeho tvář i údaje na obří pouliční obrazovky.

Komplexní nástroj digitální kontroly pak poskytuje plošně zaváděný Systém sociálního kreditu, který prostřednictvím technologie monitoruje chování člověka i jeho společenské interakce, a na základě toho mu uděluje osobní hodnocení. Vysoký kredit znamená pohodlný život a mnohé výhody, nízký naopak omezování svobod, v krajním případě společenskou izolaci. Systém se momentálně testuje na dobrovolnících, ale od roku 2020 má povinně platit pro všechny občany Čínské lidové republiky. 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme