Prezidentem až do smrti. Čínští komunisté chtějí prosadit neomezený mandát pro Si Ťin-pchinga

Komunistická strana Číny navrhuje vyškrtnout z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta a viceprezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let. Podle světových tiskových agentur tak vládnoucí komunisté chtějí otevřít stávajícímu prezidentovi (předsedovi ČLR) Si Ťin-pchingovi cestu k udržení se u moci i po vypršení jeho druhého funkčního období v roce 2023.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching po svém projevu na 19. kongresu komunistické strany | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Bez dalších podrobností informovala o chystaném návrhu ústředního výboru čínských komunistů agentura Nová Čína.

Informace byla zveřejněna před třídenním shromážděním, na němž mají členové ústředního výboru v Pekingu od pondělka jednat o významných personálních a dalších otázkách.

Chudí Číňané dostanou televizi. 'Pomůže vyřešit každodenní problémy,' dočetli se lidé v novinách

Číst článek

Ústřední výbor Komunistické strany Číny prý zároveň přijde s návrhem zakotvit do čínské ústavy „myšlenky Si Ťin-pchinga o socialismu čínského typu v nové éře“. Oba návrhy mají být předloženy delegátům na výročním plenárním zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (parlamentu), které začne 5. března.

Návrat kultu osobnosti?

Si Ťin-pching se dostal do čela strany koncem roku 2012 a soustředil od té doby ve svých rukou tolik moci jako žádný jiný čínský vůdce nejméně za posledních 25 let, připomněla agentura AFP. Prezidentem je od března 2013.

Někteří zahraniční komentátoři upozorňují, že jeho působení v čele země je provázeno návratem téměř kultu osobnosti kolem hlavy státu, jeho neustálou přítomností v médiích a posílením represí vůči obráncům demokracie a lidských práv.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme