Bývalý komunistický předák Sun Čeng-cchaj dostal za korupci doživotí

Bývalého vysokého představitele čínské komunistické strany Sun Čeng-cchaje poslal v úterý soud na doživotí do vězení za korupci a další zločiny. Čtyřiapadesátiletý politik se v líčení, které začalo v dubnu, ke korupci přiznal a projevil lítost.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší vysoký činitel čínské komunistické strany Sun Čeng-cchaj | Zdroj: ČTK

Sun se svými spolupracovníky čelil obvinění, že přijali úplatky ve výši 170 milionů jüanů (554 milionů Kč) výměnou za poskytnutí pomoci se strojírenskými kontrakty, obchodní činností a dalšími záležitostmi blíže neupřesněným organizacím a jednotlivcům.

V Číně stanul u soudu někdejší vlivný straník Sun Čeng-cchaj. Přiznal se ke svým korupčním činům

Číst článek

Sun Čeng-cchaj byl do loňského září členem politbyra vládnoucí Komunistické strany Číny, tedy skupiny 25 nejmocnějších politiků země, a mluvilo se o něm dokonce jako o potenciálním nástupci prezidenta Si Ťin-pchinga.

Loni v červenci byl ale Sun Čeng-cchaj nečekaně zbaven funkce šéfa komunistické strany v jednom z nejvýznamnějších čínských měst, třicetimilionovém Čchung-čchingu. V září byl pak vyloučen ze strany.

V čele Čchung-čchingu stál v minulosti také jiný odsouzený ambiciózní politik a někdejší člen stranického politbyra Po Si-laj. Ten dostal v roce 2013 doživotní trest za zneužití moci a korupci v největším politickém skandálu v Číně za posledních několik desítek let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme