V Číně stanul u soudu někdejší vlivný straník Sun Čeng-cchaj. Přiznal se ke svým korupčním činům

V Číně ve čtvrtek začal soudní proces s bývalým vysokým představitelem komunistické strany Sun Čeng-cchajem, který čelí obvinění z korupce a dalších zločinů. Informovala o tom agentura AP, podle níž se čtyřiapadesátiletý politik před soudem ke korupci přiznal a projevil lítost.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší vysoký činitel čínské komunistické strany Sun Čeng-cchaj | Zdroj: ČTK

Sun Čeng-cchaj byl do loňského září členem politbyra vládnoucí Komunistické strany Číny, tedy skupiny 25 nejmocnějších politiků země, a mluvilo se o něm dokonce jako o potenciálním nástupci prezidenta Si Ťin-pchinga.

Technokrat z bažiny skandálu, snovač snů i hráč na druhé housle. Seznamte se: noví vůdci Číny

Číst článek

V červenci byl Sun Čeng-cchaj nečekaně zbaven funkce šéfa komunistické strany v jednom z nejvýznamnějších čínských měst, třicetimilionovém Čchung-čchingu. V září byl vyloučen ze strany, přičemž čínské úřady oznámily, že je podezřelý z korupce, vyzrazení státních tajemství, úplatkářství a zneužití moci. Podle tiskové agentury Nová Čína Sun mimo jiné přijímal drahé dary a umožňoval kariérní postup výměnou za sex. V únoru prokuratura Suna obvinila z korupce.

Podle čtvrtečního vyjádření soudu Sun a jeho spolupracovníci čelí obvinění, že přijali úplatky ve výši 170 milionů jüanů (554 milionů Kč) výměnou za poskytnutí pomoci se strojírenskými kontrakty, obchodní činností a dalšími záležitostmi blíže neupřesněným organizacím a jednotlivcům.

„Obviněný Sun Čcheng-cchaj proti obviněním nevznesl žádné námitky,“ sdělil soud v severovýchodním městě Tchien-ťin. Agentura Reuters napsala, že Sun Čeng-cchaj bude téměř jistě shledán vinným, protože čínské soudy jsou pod kontrolou vládnoucí komunistické strany.

Čínský prezident Si Ťin-pching byl jednoznačně zvolen na dalších pět let. Vládnout ale může neomezeně dlouho

Číst článek

V čele Čchung-čchingu stál v minulosti také jiný odsouzený ambiciózní politik a někdejší člen stranického politbyra Po Si-laj. Ten dostal v roce 2013 doživotní trest za zneužití moci a korupci v největším politickém skandálu v Číně za posledních několik desítek let.

Manželka Po Si-laje byla odsouzena za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda k podmíněnému trestu smrti s dvouletým odkladem. Podle obžaloby Po zneužíval moc jako tajemník komunistické strany v Čchung-čchingu, aby vyšetřování vraždy Brita zablokoval.

Sun Čeng-cchaj byl jmenován vůdcem komunistické strany v Čchung-čchingu v listopadu 2012, předtím působil jako tajemník strany v provincii Ťi-lin a v letech 2006-2009 jako ministr zemědělství. V čele strany v Čchung-čchingu vystřídal Sun Čeng-cchaje politik Čchen Min-er, který je považován za chráněnce prezidenta Si Ťchin-pinga.

Prezident Si Ťin-pching označuje korupci za největší hrozbu pro budoucnost čínské komunistické strany a slíbil tvrdý postup jak proti níže postaveným hříšníkům, tak proti zkorumpovaným politickým špičkám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme