Čínský boj s koronavirem. Stadiony a výstaviště se mění v provizorní nemocnice, chybí ale zdravotníci

Počet nakažených koronavirem v provincii Chu-pej strmě roste a úřady stále častěji řeší, kam nemocné umístit. Wuchanská sportovní centra, tělocvičny a výstaviště se proto v posledních dnech mění na provizorní nemocnice, která mají dohromady nabídnout na deset tisíc lůžek. Jak ale upozorňuje tamní zdravotnice, budování dočasných nemocnic neřeší to hlavní – nedostatek personálu, který by se o pacienty staral.

Wu-chan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci v jedenáctimilionovém městě Wu-chan přetvářejí sportovní centra, tělocvičny, výstavní haly a kulturní centra na provizorní nemocnice. | Zdroj: Reuters

Jen v provincii Chu-pej, kde leží ohnisko šířící se nákazy, si koronavirus dosud vyžádal 479 obětí. Ještě rychleji roste počet nakažených – těch je v nejhůře zasažené oblasti už téměř 17 tisíc, úřady proto shánějí místo pro pacienty, kde to je jen trochu možné.

Jako první varoval před koronavirem, čínská policie ho ale umlčela. Teď je lékař jedním z nakažených

Číst článek

Jak uvádí čínský státní list Global Times, nedostatek nemocničních lůžek se tamní úřady rozhodly vyřešit přebudováním velkokapacitních hal na provizorní zdravotnická centra, kde mají pacienti získat základní zdravotnickou péči.

Od pondělí tak pracovníci v jedenáctimilionovém městě Wu-chan přetvářejí sportovní centra, tělocvičny, výstavní haly a kulturní centra na provizorní nemocnice – celkem 11 velkokapacitních budov má dohromady vytvořit místo pro víc než 10 tisíc pacientů zasažených koronavirem. Posloužit mají hlavně lidem s mírnými příznaky nemoci.

Práce na dočasných nemocnicích začala už během pondělního večera, kdy wuchanští pracovníci nanosili postele pro pacienty do tří různých hal – kromě jednoho z tamních kulturních komplexů se využily prostory Wuchanského mezinárodního konferenčního a výstavního centra i sportovní haly tamního gymnázia. Celkem mají poskytnout útočiště pro víc než 3400 nakažených.  

Přebudování dalších osmi míst na nemocnice pak byly oznámeny během úterka – opět jde hlavně o školní tělocvičny a předváděcí centra. Práce na dočasných útočištích pro pacienty o kapacitě víc než 10 tisíc lůžek mají být završeny během středy.

Tisíce lůžek nestačí

Wuchanské úřady tak pokračují v řešení kritické situace, kdy se počty nakažených každým dnem zvyšují o stovky nově potvrzených případů. Zhruba 2500 lůžek mají pacientům nabídnout i dvě nové nemocnice, Chuo-šen-šan a Lej-šen-šan. První z nich úřady vybudovaly za pouhých deset dní, druhá o kapacitě 1500 míst má být hotová v příštích hodinách.

Deset lidí z výletní lodi v Japonsku má koronavirus. V karanténě musí zůstat všech 3711 cestujících

Číst článek

Zatímco svět sleduje rekordně rychlou stavbu dvou provizorních nemocnic s neskrývaným obdivem, z centra nákazy se ozývá kritika. Jak pro německý server Deutsche Welle upozorňuje jedna ze zaměstnankyň nemocnice ve Wu-chanu, nově vytvořená nemocniční lůžka k řešení situace nestačí – chybí totiž zdravotníci, kteří by lidi v nově vybudovaných nemocnicích léčili.

„Lékaři a sestry jsou naprosto zahlceny a systém se hroutí,“ říká s tím, že k zotavení z plicní nemoci je zapotřebí dlouhodobá léčba, kapacity ale nestačí. Kromě personálu podle jejích slov chybí i ochranné oděvy, masky a dezinfekční prostředky. Lékaři proto nemohou dodržovat čtyř až šestihodinové intervaly, během kterých si měli ochranný oděv správně vyměnit.

„Pacienti, u kterých se objevují příznaky, musí na léčbu často čekat hodiny. Předepíšou jim léky a pošlou je domů, kde se mají sami izolovat. Čekárny jsou plné kašlajících lidí a zdraví lidé, kteří musí čekat v těchto podmínkách, riskují, že infekci také chytí,“ dodává zdravotnice z Wu-chanu.  

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme