Podle britské studie se covid-19 objevil už v srpnu. ‚Směšné,‘ reagovala Čína

Nový typ koronaviru se možná šířil v Číně už loni v srpnu. Satelitní snímky z čínského města Wu-chan v té době ukazují zvýšený příliv lidí do místních nemocnic. Na čínském internetu navíc uživatelé ve stejném období začínají častěji vyhledávat slova, která odpovídají příznakům nemoci covid-19. Podle Reuters to uvádí studie odborníků z lékařské fakulty americké Harvardovy univerzity (Harvard Medical School). Čína studii odmítla jako „směšnou“.

Sledovali jsme online Peking (Aktualizováno: 13:54 10. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři v Pekingu procházejí před vstupem na tiskovou konferenci kontrolou, během které jim je měřena teplota. Jedním z příznaků nemoci, kterou způsobuje nový koronavirus, je totiž zvýšená teplota.

Lidé vyhledávali příznaky, které souvisí s koronavirem, v nebývalé míře už od léta (ilustrační foto) | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Autoři studie zkoumali komerční satelitní snímky z parkovišť před pěti nemocnicemi ve Wu-chanu, kde byla nemoc covid-19 koncem roku 2019 zaznamenána poprvé. Zaměřili se přitom na období od konce srpna do prosince. Ze snímků je podle nich patrné, že ve srovnání se stejným obdobím v roce 2018 obsazenost parkovišť v roce 2019 prudce vzrostla.

‚Jako střelit se do nohy.‘ Brazílie maskuje data o koronaviru, pandemie je mezitím stále na vzestupu

Číst článek

Ve stejnou dobu lidé na čínském internetovém vyhledávači Baidu začali podle studie podstatně častěji zadávat slova, která charakterizují symptomy nemoci covid-19, jako je „kašel“ nebo „průjem“.

„Očividně se ve Wu-chanu něco dělo ještě před obdobím, které je považováno za počátek pandemie nového koronaviru,“ řekl podle zpravodajského serveru BBC vedoucí výzkumu John Brownstein.

Čínská vláda studii označila za směšnou a uvedla, že se zakládá na povrchních informacích. „Je naprosto směšné přijít s těmito závěry na základě povrchního pozorování takových věcí, jako je objem dopravy,“ prohlásila na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čhun-jing.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Nesouhlasí ani odborníci

Přesvědčivá není studie ani podle některých odborníků, které oslovila agentura Reuters. Podle virologa Paula Digarda z Edinburghské univerzity je použitá metoda zajímavá a do určité míry přesvědčivá, nelze však jednoznačně určit, co bylo příčinou výsledků – jak ostatně připustili i autoři studie.

„Bylo by zajímavé – a možná i přesvědčivější – vidět kontrolní analýzu dalších čínských měst mimo Chu-pej,“ dodává odborník.

„Je to zajímavá práce, ale nejsem si jistý, že nás někam posune,“ uvedl Keith Neal, který se zabývá epidemiologií a infekčními nemocemi na univerzitě v anglickém Nottinghamu. Jedním z důvodů pochyb podle něj je, že studie se zabývala nejméně jednou nemocnicí určenou pro děti, a zatímco děti často dostanou chřipku, málokdy onemocní covidem-19.

Situace v Číně

Pevninská Čína zaznamenala za úterý tři nové případy nemoci covid-19 a také pět dalších bezpříznakových případů nákazy koronavirem. Podle agentury Reuters o tom ve středu informovala čínská národní zdravotnická komise. Všechny nové případy byly zjištěny u lidí, kteří do Číny přicestovali ze zahraničí.

O den dříve Čína, která má 1,3 miliardy obyvatel, zaznamenala tři nové případy nemoci a 21 asymptomatických případů infekce. V pevninské Číně, do které se nepočítá Hongkong a Macao, se doposud nakazilo 83 046 lidí, z nichž 4634 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.

dok, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme