Čína se obává zavlečení koronaviru z jiných zemí. Zavádí karanténu a žádá občany, aby se nevraceli

Pevninská Čína, ze které nový koronavirus původně pochází, se po relativním stabilizování situace nyní začíná bránit před hrozbou zvenčí. V pondělí přibylo 125 potvrzených případů infekce a podle agentury AP je tak nově nakažených nejméně od 21. ledna, kdy čínské úřady začaly zveřejňovat celostátní statistiky. Úřady požádaly své občany žijící v zahraničí, aby zvážili, a pokud možno zrušili, své cesty do Číny, informovala v úterý agentura Reuters.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní pracovník měří lidem v Pekingu teplotu před vstupem do kancelářské budovy kvůli koronaviru | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Peking v úterý ohlásil, že lidé, kteří do hlavního města přicestují z rizikových oblastí, jako je Jižní Korea, Japonsko, Írán a Itálie, budou muset projít čtrnáctidenní karanténou.

Papež František rušil kvůli nachlazení většinu mší a audiencí. Výsledky testu na koronavirus má negativní

Číst článek

Dvoutýdenní karanténu po lidech z rizikových zemí požaduje i finanční centrum Šanghaj. Stejná opatření přijala i provincie Kuang-tung, jedno z hlavních ekonomických center v jižní části země.

Nemoc, kterou koronavirus způsobuje, si v pevninské Číně vyžádala v pondělí 31 nových obětí, a celková bilance v zemi tak vzrostla na 2943 mrtvých. BBC v úterý zároveň informovala o tom, že v Číně koronaviru podlehl další lékař, který byl kolegou rovněž zemřelého lékaře Li Wen-lianga.

Ten byl jedním z prvních, kdo na nebezpečí nového typu koronaviru v prosinci poukázal a kdo vyzýval kolegy k nošení ochranných pomůcek. Čína ho tehdy obvinila z šíření poplašných zpráv, později se mu úřady omluvily.

Počet případů nákazy a nových úmrtí v Číně ale klesá. Zatímco v neděli bylo nově infikovaných 202, v pondělí se nově potvrdilo 125 případů. Nižší je ve srovnání těchto dvou dnů také počet mrtvých. V neděli si nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, vyžádala 42 obětí, v pondělí 31.

Čtyři letadla z Hongkongu

Celkově se v pevninské Číně koronavirem nakazilo již 80 151 lidí. Nemoci, jejíž příznaky jsou podobné chřipce, podlehlo 2943 lidí.

Koronavirus a fake news vedoucí do Ruska. ‚Největším zlem nejsou trollí farmy, ale Facebook,‘ říká analytik

Číst článek

Stejně jako v neděli zaznamenala v pondělí všechna úmrtí provincie Chu-pej, která je ohniskem šíření viru. Z 31 mrtvých jich 24 podlehlo v provinční metropoli Wu-chanu. Ze 125 nových případů v celé pevninské Číně jich úřady mimo provincii Chu-pej zaznamenaly jen 11.

Správkyně samosprávné čínské oblasti Hongkongu Carrie Lamová v úterý oznámila, že pošle do Wu-chanu čtyři letadla. Stroje z města evakuují 533 lidí, kteří pocházejí z Hongkongu. Své občany z metropole provincie Chu-pej už zhruba před měsícem evakuovala řada zemí světa včetně Česka.

Po návratu do Hongkongu budou lidé ve čtrnáctidenní karanténě, zdůraznila Lamová. Agentura Reuters upozornila, že o návrat do Hongkongu požádalo místní vládu celkem 3800 lidí pobývajících v provincii Chu-pej.

Koronavirus se šíří také v samotném Hongkongu. Nakazilo se jím zde sto lidí a dva z nich nemoci, kterou způsobuje, podlehli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme