Potyčky v nemocnicích, stahování občanů zpět do vlasti, uzavřené památky. Koronavirus se dál šíří

41 mrtvých a přes 1300 lidí nakažených nebezpečným koronavirem. Taková je aktuální bilance epidemie, se kterou se už druhý týden potýká Čína. Virus se prokazatelně dostal i do dalších dvanácti zemí. V Evropě se jako první objevily tři případy ve Francii. Nejhorší situace ale zůstává ve městě Wu-chan, kde lékaři nestíhají vyšetřovat nově příchozí a nemocnice jsou beznadějně přeplněné. Spojené státy a Francie stahují své občany zpět do vlasti.

OD STÁLÉHO ZPRAVODAJE Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující z Wu-Chanu nosí na finském letišti Ivalo roušky.

Cestující z Wu-Chanu nosí na finském letišti Ivalo roušky. | Foto: Lehtikuva/Tarmo Lehtosalo | Zdroj: Reuters

Zasaženy jsou všechny čínské provincie i autonomní oblasti kromě Čing-chaje a Tibetu. Ve Wu-chanu celou noc nepřetržitě pokračovala stavba nové nemocnice, která má přijmout až tisíc nakažených lidí.

VIDEO: Čína staví nemocnici pro nakažené koronavirem. Tisíc lůžek chce připravit za pět dní

Číst článek

Všechny nemocnice ve městě jsou zoufale přeplněné, na sociálních sítích lidé sdílejí videa, jak nemocní leží před nemocnicí na chodníku nebo na chodbách nemocnic. Lidé se často násilím dožadují, aby je lékaři vyšetřili, a pokud jsou nemocní, začali je okamžitě léčit.

Podle stálého zpravodaje pacienti prosí doktory o ošetření, ale dochází současně i k incidentům, kdy se dožadují hospitalizace a léčby. Několikrát měla už zasahovat i policie.

Mezi mrtvými už je také jeden lékař, kterého nakazili jeho pacienti. Čína už poslala do nejpostiženější provincie i 400 specializovaných armádních lékařů, zdravotních sester a také hygieniků, kteří mají zkušenosti už s potíráním nemoci SARS. Podle čínské státní televize jsou tito pracovníci již na místě.

3500 korun za vyšetření

Někteří pacienti odchází z nemocnice domů i bez vyšetření. Do nemocnic přicházejí tisíce lidí i z preventivních důvodů. Obávají se ale toho, že pokud se u nich nákaza neprokáže, budou si muset vyšetření zaplatit sami.

Stálý zpravodaj uvedl, že lidé sice mají dlouhodobě horečku a kašel, ale bojí se, že pokud bude jejich vyšetření negativní, tak tu částku za vyšetření, což je v přepočtu asi 3500 korun, nebudou mít z čeho zaplatit. Někteří lidé tak z nemocnice zase raději odcházejí bez jakéhokoliv vyšetření a jdou to domů vyležet, což je noční můra všech hygieniků.

Kontroly na hranicích

Obavu z nakažení svých občanů má i Rusko a Francie. Ruský federální úřad pro turistiku doporučil lidem, aby odložili všechny cesty do Číny. Nákaza se zatím sice v sousedním Rusku nepotvrdila, ale úřady v Irkutsku na jihovýchodní Sibiři v sobotu uvedly, že s podezřením na infekci tam lékaři hospitalizovali občana Číny, který přiletěl z Pekingu.

Koronavirus ovlivňuje i sport. V Číně odložili boxerské zápasy, hokejisté Kunlunu asi dohrají sezonu v Rusku

Číst článek

Rusko právě kvůli obavám z šíření nového typu koronaviru zavedlo na hranicích zpřísněné kontroly. Úřady v nejvýchodnější čínské provincii Chej-lung-ťiang, která sousedí s ruskou Amurskou oblastí, potvrdily několik nakažených.

Ruský úřad pro ochranu spotřebitelů upřesnil, že turisté, kteří si zaplatili zájezdy do Číny, můžou dostat zpátky své peníze. Část ruských cestovních kanceláří už pozastavila jejich prodej.

Uzavření turistických památek

V Číně se nyní nachází asi sedm tisíc Rusů na organizovaných zájezdech. Blíže neznámý počet jich mohl odcestovat po vlastní ose.

Vedení jihočínského města Sanya zavřelo všechny turistické památky. Chce tak zamezit dalšímu šíření epidemie nového koronaviru. Americký řetězec kaváren Starbucks ze stejného důvodu zavřel všechny své pobočky v provincii Chu-pej. Právě v jejím hlavním městě Wu-chanu nemoc na konci loňského roku vypukla.

Nakažených koronavirem rychle přibývá. ‚Bojíme se, ale nemáme jinou možnost,‘ říká lékař z Wu-Chanu

Číst článek

Své občany z čínského města Wu-chan odvezou i Spojené státy, chtějí tak předejít nákaze Američanů smrtelným koronavirem. Ke stejnému kroku přistoupila i Francie. Čínský holding Yum China pak ve městě ze stejného důvodu dočasně uzavře část provozoven rychlého občerstvení.

Nový typ koronaviru se šíří od konce loňského roku právě z Wu-chanu. Na nemoc, kterou způsobuje, už v Číně zemřelo 41 lidí. Přes 1300 dalších je nakažených, a to i v dalších zemích. Čtyři nové případy naposledy nahlásily úřady v Austrálii, tři jsou v Japonsku a jednoho nakaženého má Nepál. Čínské úřady uzavřely kvůli šíření koronaviru Wu-chan do karantény, stejně jako dvanáct dalších čínských měst.

David Jakš, Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme