Čína má nejvyšší denní přírůstek nakažených od začátku pandemie. V řadě měst vypukly protesty

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry ze Šanghaje podle BBC ukazují stovky lidí, jak vyzývají prezidenta Si Ťin-pchinga, aby odstoupil

Záběry ze Šanghaje podle BBC ukazují stovky lidí, jak vyzývají prezidenta Si Ťin-pchinga, aby odstoupil | Zdroj: Reuters

Média zároveň informují o sílících protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech. Nově zasáhly i mnohamilionovou Šanghaj.

Čínské úřady o den dříve hlásily do té doby nejvyšších 35 183 nově prokázaných případů koronaviru za den, z nichž 3474 bylo symptomatických. Zdravotníci v sobotu rovněž zaznamenali jedno úmrtí v souvislosti s koronavirem.

Počty nakažených koronavirem v Číně opět rostou. Celosvětově už nemoc prodělalo 640 milionů lidí

Číst článek

O den dříve neevidovali žádnou smrt v důsledku covidu-19. Celkový počet úmrtí v zemi v souvislosti s koronavirem podle oficiálních údajů dosáhl počtu 5233.

Počet nakažených koronavirem v Číně v poslední době narůstá a úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance dál trvají na striktních protikoronavirových opatřeních. Ta počítají s tím, že každý jednotlivý nakažený v 1,4miliardové zemi musí být izolován.

Tvrdost a délka opatření, která někdy vede i k několikaměsíční izolaci celých rodin, podněcují v zemi nespokojenost.

Nejméně deset mrtvých

V sobotu se protesty proti opatřením rozhořely v řadě měst, napsala agentura AP, podle níž odpor lidí vyvolal požár výškové budovy v západočínské provincii Sin-ťiang, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí.

Objevily se totiž informace, že kvůli pandemickým opatřením se lidé nemohli dostat z budovy a záchranáři k nim, což úřady popřely.

Protesty vypukly v samotné provincii Sin-ťiang, která do povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči muslimské menšině Ujgurů. Hlášeny jsou však i z jiných míst. V Šanghaji policie použila pepřový sprej proti asi 300 lidem, kteří se shromáždili, aby uctili památku mrtvých ze Sin-ťiangu.

22:58

Čínský vliv v Africe nadále roste. Podle studie poskytuje tamním zemím finance i vojenský výcvik

Číst článek

Videa zveřejněná na sociálních sítích ukazují také strkanice demonstrujících a policistů či snahu lidí strhnout barikády uzavírající postižené čtvrti v Nankingu, Kantonu (Kuang-čou) a dalších městech.

Záběry ze Šanghaje podle BBC ukazují stovky lidí, jak vyzývají prezidenta Si Ťin-pchinga, aby odstoupil. Je obtížné je nezávisle ověřit, ale mnohé z nich naznačují, že došlo ke skutečnému posunu v mentalitě lidí, píše britská veřejnoprávní stanice.

Nejotevřenější kritika

Otevřený požadavek na rezignaci prezidenta je podle ní nejotevřenější kritikou, jaká je v jinak vůči úřadům poslušné čínské společnosti k vidění.

Agentura AP cituje jednoho z protestujících, podle něhož shromáždění skutečně požadovalo konec čínského prezidenta, ale také ukončení zdravotních opatření či svobodu tisku. Některé z demonstrantů podle něj policie zbila.

Dost možná i pod tlakem veřejnosti, jak míní AP, v sobotu úřady oznámily, že uvolní některá opatření v částech Sin-ťiangu. Znovu jezdit začnou třeba autobusy a železnice, obnoven bude i letecký spoj s hlavním městem provincie Urumči.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme