Čína kvůli koronaviru varuje před hrozbou potravinové krize, o svoje zásoby strach nemá

Pandemie způsobená koronavirem by mohla vyvolat šok v mezinárodním obchodě se zemědělskými produkty a spustit novou globální potravinovou krizi. Uvedl to v pondělí náměstek čínského ministra zemědělství Jü Kchang-čen. Některé země už omezily vývoz hlavních obilovin a zvýšily nákupy do svých rezerv, upozornila agentura Reuters.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchody s jídlem jsou vykoupené i v Argentině. Lidé nakupují hlavně trvanlivé a konzervované potraviny.

Vykoupený supermarket. (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Rychle se šířící globální epidemie způsobila velkou nejistotu v mezinárodním obchodě se zemědělskými produkty,“ uvedl náměstek. „Pokud se bude epidemie dál šířit a stupňovat, dopad na mezinárodní obchod s potravinami a na produkci potravin se rozhodně zhorší, což může spustit nové kolo potravinové krize,“ dodal.

Úmrtí s nemocí covid-19 eviduje Česko 188, vyléčených přes 1300. Nakažených je 6787 lidí

Číst článek

Pandemie a kroky některých zemí k zabezpečení domácího zásobování podle náměstka brání běžnému obchodu a vyvolávají výrazné výkyvy cen.

Čínský ministr zemědělství Chan Čchang-fu v pondělí vyloučil potravinovou krizi v samotné Číně. Podle jeho náměstka má Čína dostatek obilí k uspokojení domácí poptávky, pandemie by však mohla mít vliv na dodávky některých dovážených zemědělských produktů, jako jsou například sójové boby. Koronavirus podle něj rovněž ovlivní čínský vývoz zeleniny a čaje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme