Světlá stránka koronaviru? V Číně výrazně kleslo znečištění ovzduší, uvedl americký vesmírný úřad

Znečištění ovzduší v Číně se v posledních týdnech výrazně snížilo, a to přinejmenším zčásti kvůli zpomalení ekonomiky v důsledku šíření koronaviru. Podle zpravodajského serveru BBC News to uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodloužení volna pracovníků zlepšilo čínské ovzduší | Zdroj: Reuters

Nákaza novým koronavirem se začala v Číně šířit koncem loňského roku a od té doby čínské úřady zaznamenaly už skoro 80 000 případů infekce. Peking ve snaze zastavit epidemii dal do karantény celá města, omezil dopravu a prodloužil pracovníkům volno, které si v lednu vzali u příležitosti lunárního Nového roku. Výroba je nyní postupně obnovována.

Koronavirus způsobil rekordní pokles aktivit čínských továren, vedení země vyzývá k obnově činnosti

Číst článek

Nákaza a svátky

Národní úřad pro letectví a vesmír NASA na základě svých satelitních snímků srovnal znečištění ovzduší v Číně v prvních dvou měsících roku 2019 a 2020. Snímky ukazují pokles hladiny oxidu dusičitého v letošním roce, který se časově shoduje s omezením či pozastavením výroby v mnoha továrnách.

Pokles hladiny oxidu dusičitého, jehož hlavním zdrojem jsou motorová vozidla a průmyslové závody, byl podle vědců z NASA patrný nejdříve v oblasti města Wu-chan, které je ohniskem nákazy.

Podle expertky NASA Fei Liu v Číně množství exhalací každoročně klesá v době oslav lunárního Nového roku, po skončení dovolených ale znovu rychle roste. „Letos je pokles výraznější než v minulých letech a také trvá déle,“ uvedla Liu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme