První čínský biskup byl vysvěcen se souhlasem úřadů i Vatikánu. Kritici čin označují za kapitulaci církve

V Číně byl vysvěcen první biskup se souhlasem papeže i čínských úřadů. Informoval o tom ve středu zpravodajský server BBC, podle nějž se tak stalo na základě loňské přelomové dohody mezi Vatikánem a Pekingem. Vatikán doufá, že nová dohoda s Čínou ukončí desítky let špatných vztahů a sjednotí přibližně 12 milionů čínských katolíků.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křesťané modlící se v jednom z chrámů na Štědrý den v Pekingu

Křesťanský kostel v Pekingu (ilustrační foto) | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Ti byli dosud rozděleni na podzemní církev, která přísahá věrnost papeži, a Katolické vlastenecké sdružení, na které přímo dohlíží čínský stát.

Činnost náboženských organizací musí v komunistické Číně schválit státní úřady, což vedlo k dlouholetému sporu s Vatikánem. Loni v září ale obě strany dospěly k dohodě, která Vatikánu dává právo ovlivňovat výběr biskupů v Číně.

Novým biskupem, na němž se shodli papež i čínské úřady, se stal Jao Šun z autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, píše BBC.

Kritici, zvláště v konzervativních katolických kruzích, nicméně dohodu mezi Vatikánem a Pekingem označují za kapitulaci církve před komunistickou vládou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme