Čína kritizuje pražského primátora Hřiba. Vyzývá ho, aby ‚nenarušoval česko-čínské vztahy‘

Čína vyzvala primátora Prahy Zdeňka Hřiba a vedení města k tomu, aby nepoškozovali čínsko-české vztahy. Ve středu to podle agentury Nová Čína řekl mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang. Reagoval tak na dotaz, zda může potvrdit zprávy o tom, že Peking přijal protiopatření v souvislosti s údajně protičínskými akcemi hlavního města. Podle Hřiba by se měla Čína spíš soustředit na slíbené investice, které dosud nesplnila.

Aktualizováno Peking/Praha (Aktualizováno: 11:40 18. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hřib, primátor Prahy

Zdeněk Hřib, primátor Prahy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Keng Šuanga se rada české metropole i primátor v „jistou dobu zachovali velice špatně“ v otázkách čínské národní suverenity a klíčových zájmů, které se týkaly i Tibetu nebo Tchaj-wanu.

‚Nemusíme přitakávat.‘ Odchod zástupce Tchaj-wanu chtěla Čína i na setkání s Hřibem, ten odmítl

Číst článek

Tyto kroky se podle mluvčího dotkly citů čínského lidu a narušily vztahy mezi oběma zeměmi. Své námitky vůči pražské správě podle agenturní zprávy mluvčí dál neupřesnil.

Podle všeho ale reagoval na dřívější Hřibovo prohlášení o změně takzvané sesterské smlouvy, kterou s Pekingem uzavřelo minulé vedení Prahy. Z něho chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

„To je hlavní důvod, proč dotyčné strany a jedinci z Prahy nejsou v Číně vítáni,“ prohlásil dále mluvčí. Prahu a „další příslušné politiky“ vyzval, aby svůj postoj přehodnotili a přestali narušovat čínsko-české vztahy. „Jinak to nakonec poškodí jejich vlastní zájmy,“ dodal na tiskové konferenci.

V diplomatických kruzích se mluví o tom, že nespokojenost s názory pražského primátora stojí za zrušením jedné z přímých leteckých linek z Číny do Česka. Ta měla začít fungovat mezi Šen-čenem a Prahou ještě letos, ale čínské úřady její spuštění zastavily.

Hřib: nespolehlivá Čína

Hřib reagoval na čínské prohlášení na twitteru. Peking podle něj není spolehlivý obchodní partner.

„Čína by se měla v česko-čínských vztazích více soustředit na dodržení předchozích slibů investic, které nebyly z jejich strany splněny. Zrušení turné Pražské filharmonie, která už měla podepsanou smlouvu, ukazuje především to, že Čína není spolehlivý obchodní partner,“ napsal pražský primátor ve čtvrtek dopoledne na twitteru.

Čína by se měla v česko-čínských vztazích více soustředit na dodržení předchozích slibů investic, které nebyly z jejich strany splněny. Zrušení turné Pražské filharmonie, která už měla podepsanou smlouvu, ukazuje především to, že Čína není spolehlivý obchodní partner.

09:30 – 18. 07. 2019

75 1389

„Vyjmutí nadbytečné politické deklarace ze smlouvy o partnerských městech mezi Pekingem a Prahou nevnímám jako narušování česko-čínských vztahů. Chceme mít apolitická partnerství založená na kulturní výměně, která budou oboustranně výhodná,“ uvedl dál primátor ve čtvrtek v prohlášení.

Čína se podle něj naopak celou situaci pokouší zpolitizovat a že Peking ve smlouvách například s Londýnem nebo Rigou podobnou deklaraci rovněž nemá. „Není důvod, proč by ji tam měla mít Praha,“ dodal Hřib.

Ministerstvo: jsme realističtí

České ministerstvo zahraničních věcí ve čtvrtek v prohlášení zveřejněném na svém webu napsalo, že má zájem na rozvoji kvalitních vztahů s Čínou a přeje si naplňovat strategické partnerství, které obě země podepsaly v roce 2016.

„Rozhodně se ale nevyhýbáme ani citlivým tématům, jako je ochrana lidských práv. Vůči Číně jsme otevření, ale také realističtí,“ dodal úřad s tím, že ale nemůže ovlivňovat kontakty obou zemí na regionální úrovni.

Smlouva za příslib pandy

Smlouvu s Čínou město pod vedením Adriany Krnáčové (ANO) podepsalo v roce 2016. Zakotvuje kulturní a hospodářskou spolupráci mezi oběma městy. Právě kvůli třetímu článku smlouvy, hovořícímu o politice jednotné Číny, smlouva sklidila vlnu kritiky. Tehdejší vedení svůj podpis obhajovalo i tím, že Peking článkem podmiňoval plánované zapůjčení pandy do pražské zoo.

Současné vedení města ohlásilo na začátku roku záměr ze smlouvy problematický článek o jednotné Číně. Od té doby se o věci s Pekingem pokouší vyjednávat.

Pokud druhá strana na podmínky nepřistoupí, hrozí podle primátora i vypovězení smlouvy: „V průběhu včerejšího dne jsme za město odeslali další dopis v rámci vyjednávání. V případě neúspěchu vyjednávání je vypovězení celé smlouvy realistickým závěrem.“

Pospíšil: soudruzi z Číny

Středeční čínské výroky komentoval i předseda TOP 09, která je součástí pražské koalice. „Vyzývám tedy soudruhy z Číny, aby konečně začali dodržovat lidská práva a přiblížili se standardům západních demokracií. Pak budou vztahy mezi Čínou a Prahou bezproblémové,“ napsal Jiří Pospíšil.

Čína vyzvala vedení Prahy, aby nenarušovalo čínsko-české vztahy. Vyzývám tedy soudruhy z Číny, aby konečně začali dodržovat lidská práva a přiblížili se standardům západních demokracií. Pak budou vztahy mezi Čínou a Prahou bezproblémové.

08:46 – 18. 07. 2019

33 839

Podobně to vidí předseda klubu Prahy Sobě Jan Čižinský. „Dlouhodobě říkáme, že lidská práva jsou víc než panda v zoo,“ uvedl ve čtvrtek.

Tibetská vlajka

Pražský magistrát byl zmiňován v souvislostech s Čínou od nástupu nové koalice několikrát. V červnu bylo zrušeno čínské turné orchestru PKF – Prague Philharmonia, které se mělo uskutečnit od 17. září až 5. října. Čínské úřady termín odložily na neurčito.

Podle vedení PKF je důvodem, proč filharmonici přišli o povolení turné v letošním roce, právě Hřibovo prohlášení o změně sesterské smlouvy s Pekingem. Čína podmínila povolení k turné PKF – Prague Philharmonia kritikou postojů vedení Prahy, to však filharmonie odmítla.

Letos v březnu se Praha rozhodla znovu vyvěšovat na budovu magistrátu tibetskou vlajku. Pozvání k setkání také dostal předseda tibetské exilové vlády Lobsang Sangay.

Primátor Hřib také v březnu oznámil, že čínský velvyslanec usiloval na novoročním setkání pražského primátora s diplomatickým sborem o odchod tchajwanského diplomata, což primátor odmítl. Hlavní město to oznámilo na konci března poté, co stejné čínské žádosti při setkání s diplomaty vyhovělo ministerstvo průmyslu a obchodu.

ČTK, David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme