Čína kritiku na svou adresu nepřehlíží, přesvědčilo se o tom i Norsko

Na hrubý pytel hrubá záplata. Toto rčení by asi nejlépe popsalo chování čínských diplomatů a politiků, dotkne-li se některý cizinec témat, která považují za vměšování se do vnitřní politiky. Přiměřená diplomatická reakce pak na sebe nenechá dlouho čekat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajlama v Praze

Dalajlama v Praze | Foto: Filip Jandourek

Čína takto obvykle reaguje, když někdo z cizinců otevřeně podporuje tibetského duchovního vůdce dalajlámu, který je pro Peking nepřítelem číslo jedna.

Číňanům vadí jeho velká popularita, a navíc se podle nich snaží prosazovat separatistické tendence a bojuje za odtržení Tibetu – což ale není pravda. Řada Číňanů ho nicméně tak vnímá, takže podporovat dalajlámu a jeho myšlenky je Číně proti srsti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce Číny na svou kritiku přiblížila v Odpoledním Radiožurnálu tamní zpravodajka ČRo Kateřina Procházková. Zpravodaj ČRo v Londýně Jiří Hošek mluvil o vztazích Británie s Čínou a Ruskem

„Číňané jsou velmi citliví, týká-li se to svobody Tibetu. Kdykoli například dalajláma jede na návštěvu do zahraničí, vyčítají mu to stejně jako představitelům oné země. Číňané jsou jako děti,“ říká tibetská aktivistka Nangsa.

Ožehavých témat, která Peking netěší, je ale víc – od kritiky nedodržování lidských práv v Číně, schvalování nezávislosti Tchaj-wanu nebo souznění s čínským disentem, za což si vysloužilo kritiku například Norsko, když v roce 2010 ocenilo Nobelovou cenou míru vězněného disidenta Liou Siao-poa.

„Čína tenkrát zareagovala opravdu velmi silně; Nobelovu cenu podle nich dostal kriminálník. Problém získat čínská víza pak měla najednou řada lidí: vědci, učitelé, ale i politici,“ potvrzuje jeden z norských vědců.

Británie na čínské reakce nedbá

Velká Británie tradičně klade dodržování lidských práv a vládu zákona nad ekonomické zájmy. Možná i proto nemá momentálně s Čínou ty nejlepší vztahy a s Ruskem pak má vztahy vyloženě špatné.

Britská vláda se letos rozhodla ignorovat varování čínské strany, a tak v Londýně přijali tibetského duchovního vůdce dalajlámu jak premiér David Cameron, tak vicepremiér Nick Clegg. Peking na to konto zrušil návštěvu předsedy čínského parlamentu na Britských ostrovech a pozastavil na neurčito všechny britsko-čínské schůzky na ministerské úrovni.

Britsko-ruské vztahy jsou ještě o poznání horší. Zmrazila je londýnská vražda Alexandra Litviněnka a nejnovější zápletka se točí kolem smrti Sergeje Magnického. Moskvu rozčílilo, že existuje černá listina 60 činitelů ruské policie a justice, kteří mají být do smrti ruského právníka zapleteni. Osoby na seznamu by nejspíš nedostaly víza k cestě do Británie.

Jiří Hošek, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme