Čína kvůli jaderné zkoušce nevylučuje podporu sankcí proti Severní Koreji

Čína nevylučuje podporu sankcí vůči Severní Koreji. Peking, který je hlavním spojencem Pchjongjangu, atomovou zkoušku režimu Kim Čong-ila odsoudil stejně jako ostatní členové Rady bezpečnosti OSN. Čína však nesouhlasí se sankcemi, které by umožnily vojenský zásah proti Severní Koreji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seizmický záznam severokorejského jaderného testu | Zdroj: ČTK

Japonský premiér Šinzó Abe dnes prohlásil, že navzdory ohlášenému severokorejskému testu Tokio nezmění svou politiku, která vylučuje vlastnictví jaderných zbraní. Japonsko nicméně prosazuje zahrnutí možnosti vojenského úderu proti Severní Koreji do rezoluce Rady bezpečnosti OSN a zvažuje také přísnější vlastní finanční sankce vůči KLDR. Omezené sankce zavedlo již v červenci po uskutečnění severokorejských raketových testů, další přišly z japonské strany v září.

Peking naopak upřednostňuje diplomatická jednání, která povedou k denuklearizaci Korejského poloostrova, zároveň ale nechává otevřenou možnost, že bude v RB OSN hlasovat pro zavedení sankcí vůči režimu Kim Čong-ila.

Čínská lidová republika byla vždy proti takovémuto kroku, jaderná zkouška ji ale pobouřila, protože Severní Koreu před jejím uskutečněním varovala. Čínské ministerstvo zahraničí však i nadále upřednostňuje dialog, a to v rámci šestistranných nukleárních rozhovorů. Podle svých slov už v tomto směru podniká aktivní kroky.

Rezoluci RB OSN, která by KLDR hrozila použitím vojenské síly, nepodpoří ani Jižní Korea. Austrálie, která patří k hrstce států, jež s KLDR udržují alespoň omezené diplomatické styky, dnes oznámila, že zavede proti severokorejskému režimu řadu opatření, včetně omezení vydávání víz, a podpoří jakékoli sankce OSN.

Severokorejská jaderná zkouška zatím nebyla potvrzena ze spolehlivých zdrojů. Jižní Korea údajně prohlášení svého severního souseda věří. Než se podaří doložit, zda byl test skutečně úspěšný, ale podle ní potrvá asi dva týdny. Také experti americké rozvědky budou podle svých slov potřebovat několik dní na rozhodnutí, zda výbuch u hranic KLDR a Číny byl úspěšný nukleární test.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme