Smrt lékaře, který varoval před koronavirem, vyvolala v Číně hněv i volání po svobodě projevu

Úmrtí čínského lékaře Li Wen-lianga, který se pokoušel už během loňského prosince varovat před šířením nového koronaviru 2019-nCoV, vyvolalo v Číně kromě kromě smutku i výrazný hněv mířený proti čínským úřadům, informuje BBC. Čínská nejvyšší protikorupční agentura zároveň posílá do Wu-chanu inspektory, aby pochybnosti ohledně lékařovy smrti vyšetřili.

Wu-chan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Li Wenliang byl jedním z prvních, kdo si u pacientů všiml šíření neznámé nemoci připomínající virus SARS, koncem prosince se proto na nebezpečí rozhodl upozornit své kolegy. | Zdroj: Profimedia

Oční lékař Li Wen-liang zemřel podle wuchanské nemocnice ve čtvrtek poté, co se při ošetřování pacientů s koronavirem sám nakazil.

‚Úřady měly být upřímnější.‘ Lékař, který jako první varoval před koronavirem, podle nemocnice zemřel

Číst článek

Lékař již v prosinci varoval své kolegy před novým virem, jehož příznaky se podobaly SARS. Policie ho však obvinila ze šíření lživých zpráv a donutila ho podepsat dokument, podle něhož tyto zprávy „vážně narušily společenský řád“. Musel zároveň přislíbit, že v činnosti nebude pokračovat.

Zprávy o jeho úmrtí tak mezi čínskou veřejností vyvolaly nejen smutek, ale i vlnu hněvu směřovanou na čínskou vládu, která měla podle kritiků nebezpečí viru podcenit a zároveň mlžit o zdravotním stavu lékaře. Tyto výtky podle BBC spustily další diskuzi o míře a podobě svobody projevu v rozsahu, jaký je v Číně velmi neobvyklý.

Čínská vláda už přiznala svou nedostatečnou reakci na rozšíření koronaviru, který si jen na území Číny vyžádal přes 630 obětí a více než 31 tisíc nakažených lidí. Čínská nejvyšší protikorupční agentura tak v pátek oznámila, že do Wu-chanu posílá inspektory, aby se „zabývali znepokojením, které přichází od občanů ohledně úmrtí doktora Wen-lianga“.

‚Zemřel pravý hrdina‘

Kritika vůči čínským úřadům se objevila především na sociální síti Wej-po, která je jednou z největších internetových platforem v zemi. Ve spojitostí se smrtí Li Wen-lianga se staly nejvyhledávanějšími hashtagy „Chceme svobodu projevu“ nebo „Wuchanská vláda dluží doktoru Wen-liangovi omluvu“. Obě témata byla brzy cenzurována, podle zjištění BBC zmizelo i velké množství komentářů.

„Nezemřel whistleblower. Zemřel pravý hrdina,“ stálo v jednom z příspěvků. „Nezapomeňte, jak se cítíte. Nezapomeňte na svůj vztek. Nesmíme dopustit, aby se to stalo znovu,“ napsal další uživatel.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme