Čína likviduje největší sídlo tibetského buddhismu. 'Město v oblacích' je prý přelidněné

Čína pomalu ale jistě bourá „město v oblacích". Larung Gar leží v nadmořské výšce skoro 4000 metrů a během posledních let se rozrostlo v asi největší sídlo tibetského buddhismu. Čínské úřady loni v červnu nařídily, že z původních 40 000 obyvatel jich smí zůstat jen pětina.

Larung Gar Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na tibetské město Larung Gar

Pohled na tibetské město Larung Gar | Foto: Wikimedia Commons | Zdroj: Wikimedia Commons

Rozhodla o tom vláda v provincii S-čchuan, kde město leží. Je to odlehlé místo, od roku 1980 tam trvale proudí tibetští mniši, mnišky a také mahajánští poutníci.

Někteří z nich poté putují dál na západ do posvátných měst jako Lhasa. Jiní se tam ale usadili natrvalo a postavili úplně nové tibetské město.

Napětí kvůli horskému průsmyku. Čína a Indie chrastí zbraněmi

Číst článek

Podle čínských úřadů je ale Larung Gar přelidněný a v případě zemětřesení, která jsou na místě častá, by tisíce lidí zemřely. I proto finišuje likvidace celého buddhistického jádra města. Hotovo by mělo být do konce října.

Podle Tibeťanů mají úřady obavy z tak velké koncentrace tibetského obyvatelstva. V Larung Gar funguje pět tibetských kolejí, které připravují věhlasné budoucí lékaře tibetské medicíny nebo vysoké lámy.

Nevrátí se

Exilová organizace Free Tibet v Londýně tvrdí, že provinční vláda má obavy z vlivu takových institucí i možných protičínských demonstrací.

Server Radio Free Asia cituje ty, co už odešli. Tvrdí, že museli podepsat úřední dokument, že se dobrovolně zříkají svých dřevěných domů ve městě a že už se tam nevrátí.

Některým je prý doporučeno, aby o nové bydlení požádali na úřadech v Čcheng-tu, jíní odcházejí bez jakékoli náhrady. Podle očitých svědků policie a armáda kontrolují, aby lidé odjížděli v přistavěných autobusech.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme