Čínská policie rozbila pietu za Liou Siao-poa. Čtyř aktivistů se zmocnila, další jsou na útěku

Čínská policie zadržela nejméně čtyři aktivisty, kteří veřejně uctili památku nedávno zesnulého čínského disidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v Hongkongu usměrňuje smuteční pochod na památku zemřelého vězně svědomí Liou Siao-poa; protestujícího s počmáranou vlajkou Čínské lidové republiky blokuje policista (15/7/2017).

Policie v Hongkongu usměrňuje smuteční pochod na památku zemřelého vězně svědomí Liou Siao-poa; protestujícího s počmáranou vlajkou Čínské lidové republiky blokuje policista (15/7/2017). | Foto: Bobby Yip | Zdroj: Reuters

Skupina čínských aktivistů minulý týden zorganizovala na sociálních sítích kampaň, v níž vyzvala příznivce Liou Siao-poa, aby na internetu publikovali fotografie s prázdnou židlí stojící u moře.

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08, která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení pluralitní demokracie. Po uvěznění nemohl převzít Nobelovu cenu za mír, jež mu byla udělena v následujícím roce. Čínské úřady neumožnily cenu převzít ani nikomu z rodiny, a tak židle určená pro Lioua zůstala během ceremoniálu na radnici v norské metropoli symbolicky prázdná.

Letos 13. července Liou podlehl rakovině jater. Týden po jeho smrti, 19. července, se asi desítka aktivistů sešla k vzpomínkové akci s prázdnou židlí na pláži v provincii Kuang-tung. Akci živě přenášela jedna z hongkongských televizí.

Na fotografiích sdílených na sociálních sítích jsou aktivisté vidět se zdviženými třemi prsty, které symbolizují odpor, svobodu a naději.

Čtyři za mřížemi, další na útěku

Jeden z někdejších nejbližších Liouových přátel Chu Ťia BBC řekl, že policie následně zatkla čtyři z účastníků vzpomínkové akce. První byl zadržen 22. července.

"Wej Siao-ping, Che Lin, Liou Kuang-siao a Li Šu-ťia jsou drženi ve vazbě v provincii Kuang-tung," prohlásil Chu Ťia. Podle něj policie čtveřici oznámila, že důvodem k zadržení bylo rušení veřejného pořádku. "Další ze skupiny Wang Sin se pohřešuje," dodal Chu s tím, že několik účastníků vzpomínky je na útěku.

O Liouově smrti obsáhle informovala velká světová média, v Číně však byly informace cenzurovány. Tělo Liou Siao-poa bylo zpopelněno a popel byl vhozen do moře. Podle jeho stoupenců tím chtěly čínské úřady zabránit tomu, aby vzniklo místo, kde by si lidé mohli disidenta připomínat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme