Čína kritizuje Lipavského setkání se zástupci Tibetu, varuje před výtržnostmi ve vzájemných vztazích

Mluvčí čínského velvyslanectví v Praze ve středu vyzval Česko, aby se vyvarovalo dalších výtržností ve vztazích mezi oběma zeměmi a respektovalo závazek jedné Číny. Ambasáda tak reagovala na úterní schůzku ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) se zástupci tibetské komunity v Indii. Šéf české diplomacie po něm uvedl, že na setkání není nic špatného a že jde o běžnou záležitost.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Lipavský

Čína kritizuje Lipavského za setkání s představiteli Tibetu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lipavský po setkání novinářům na místě řekl, že tibetská strana oceňuje, jak česká společnost podporuje otázku lidských práv a tibetské autonomie v rámci Číny.

„Lidskoprávní situace není vůbec jednoduchá, Čína uplatňuje v tuto chvíli v Tibetu podobnou politiku jako v Sin-ťiangu, probíhá tam tvrdé počínšťování,“ uvedl ministr.

Proti setkání se ve středu na webu ohradilo velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze. „Čínská strana znovu vyzývá příslušnou českou stranu k tomu, aby dodržovala politický závazek jedné Číny, přestala využívat otázky související s Čínou k politické manipulaci a vyvarovala se vytváření dalších výtržností a překážek v rozvoji čínsko-českých vztahů,“ napsal mluvčí ambasády.

Tibetskou exilovou vládu považuje Čína za ilegální separatistickou skupinu. „Čína se důrazně staví proti jakémukoli kontaktu oficiálních činitelů jakékoli země z jakéhokoli důvodu s tou organizací," uvedl mluvčí čínské ambasády v Praze.

Lukašenko přiletěl na návštěvu do Číny. ‚Je jedinečná situace pro zastavení konfliktu na Ukrajině,‘ tvrdí

Číst článek

Lipavský v úterý uvedl, že na setkání není nic špatného a že jde o běžnou záležitost. „Nevím, jestli nějaká reakce (Číny) přijde nebo nepřijde, ale česká zahraniční politika se nedopustila ničeho, co by překračovalo dosavadní naši konzistentní politiku v té věci,“ dodal šéf české diplomacie.

Čína tvrdí, že Tibet osvobodila a zlepšuje osud jeho obyvatel financováním ekonomického rozvoje. Tibeťané však Peking viní z toho, že utlačuje místní obyvatele, jazyk i kulturu. I loňské setkání Lipavského s předsedou tibetské exilové vlády Penpou Ccehringem ve Washingtonu Čína ostře odsoudila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme