Čína lituje střetu mezi policisty a hongkongskými novináři v Pekingu

Příslušníci pořádkových sil použili proti reportérům z bývalé britské kolonie násilí, když se je snažili vytlačit z předem vymezených zón pro média. K incidentu došlo před prodejnou olympijských vstupenek, desetitisíce Číňanů se snažily získat poslední z nabízených lístků, na místě ale došlo k chaosu a policisté museli zasáhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští fanoušci běží koupit olympijské vstupenky po čekání v dlouhých frontách | Foto: AFP

Podle představitelů přípravného výboru nikdo neočekával tak obrovský zájem. Na vzniklém chaosu se podepsalo i horké počasí a tisíce lidí byly frustrovány i z příliš dlouhé čekací doby. Pekingští organizátoři střetu mezi novináři a policisty litují.

Při incidentu byl na zem stržen reportér hongkongské kabelové televize, policisté útočili i na zástupce ostatních médií. Fotograf listu South China Morning Post byl zadržen poté, co měl kopnout jednoho z důstojníků a způsobit mu zranění. Po několika hodinách a omluvě byl propuštěn.

Událost vyvolala obavy z toho, jak svobodně bude v Číně moci na více než 20 tisíc zahraničních novinářů, kteří v době olympiády přijedou, působit.

Čína v pátek zahájila poslední, 4. fázi prodeje olympijských vstupenek. Celkem jich bylo k dispozici na 800 tisíc, jen v Pekingu jich pořadatelé nabízely na 250 tisíc a všechny už byly vyprodány.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme