Čína má nové raketové základny, mění se rozložení sil

Čína zvyšuje počet raketových základen. Peking je díky nim schopný zasáhnout jakékoli cíle ve strategické oblasti Jihočínského moře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Právě v tomto regionu se nacházejí sporná území bohatá na nerostné suroviny, která si nárokují další země včetně Vietnamu, Malajsie či Filipín. Čína zároveň vyvíjí střely schopné zničit i americké letadlové lodě pohybující se na moři.

Raketová základna byla otevřena v jižní provincii Kuang-tung a rozmístěné střely mají dosah až dva tisíce kilometrů. Podle tchajwanských vojenských expertů tak už neohrožují samotný ostrov, který Peking stále označuje za odštěpeneckou provincii, ale všechny země v regionu, resp. jejich zájmy.

Čína vede s několika zeměmi územní spor zejména o Spratlyho ostrovy, i z tohoto důvodu také Spojené státy nedávno oznámily, že mírové řešení této otázky je v národním zájmu USA.

Washington zároveň neskrývá obavy z nového druhu střel, které Čína vyvíjí. Rakety s označením DF-21D jsou totiž určené k ničení letadlových lodí, díky kterým si americká armáda udržuje na moři převahu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme