Čína má problém s duševně postiženými, úřady i lékaři ho přehlížejí

Čínskou společností otřásla série masových vražd, spáchaných podle policie duševně postiženými. Podle expertů se na vině podílí i přístup společnosti, která problém mentálních chorob podceňuje a neřeší. V Číně totiž v současnosti žijí desítky milionů osob trpících některou z těchto nemocí, nedostatečná je také lékařská péče i zdravotnické vybavení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brána Nebeského klidu v Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

Za poslední tři týdny byly spáchány nejméně čtyři masové vraždy. Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že zabíjeli duševně nemocní, kteří se měli léčit.

Například jednadvacetiletý Čchen Wen-fa ještě v srpnu sám vyhledal lékaře, kteří u něho potvrdili akutní schizofrenii. Byl však poslán domů a nikdo jeho nemoci nevěnoval pozornost. Nakonec zavraždil šest členů své rodiny.

Podle lékařských zpráv přitom schizofrenií trpí 8 milionů obyvatel nejlidnatější země světa. Přesné číslo však nelze zjistit, protože jde o problém, se kterým se mnozí raději nesvěřují. Podle některých odhadů dnes v Číně žije přes 100 miliónů lidí trpících nějakou mentální poruchou.

Robert Mikoláš, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme