Čína má problémy s přehradou Tři soutěsky

Účet za výstavbu přehrady Tři soutěsky není konečný. Čína za největší vodní dílo na světě, jehož hráz dokončila už v roce 2006, zaplatila 640 miliard korun. Podle vládní komise se však náklady na odstranění následků této stavby a přemístění téměř jednoho a půl milionu lidí zvýší o dalších více než 400 miliard.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři soutěsky - přehradní nádrž na čínské řece Jang'ce

Tři soutěsky - přehradní nádrž na čínské řece Jang'ce | Foto: public domain, licence: GFDL

Epizoda nejdražší stavby v moderní čínské historii, kterou odmítali i mnozí poslanci a zcela výjimečně se o jejím schválení muselo i hlasovat, nekončí. Peking sice o poskytnutí financí ještě nerozhodl, úřady v oblastech, kterých se výstavba přehrady Tři soutěsky dotkla nejvíce, ale potvrzují, že peníze bude nutné uvolnit.

Podle vládního listu People´s Daily má většina prostředků jít na podpůrné programy pro obyvatele zaplavených obcí. Experti navíc v této souvislosti upozorňují, že náklady mohou ještě růst, protože kvůli pokračujícím sesuvům břehů řeky Jang-c´ mají být v budoucnu přemístěny další až 4 miliony lidí.

Robert Mikoláš, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme