Čína má vlastní experimentální lék na ebolu, chce ho testovat v Africe

Čína posílá tisíce dávek experimentálního léku proti ebole do Afriky. Nemoc, jejíž šíření se zatím nedaří zastavit, už v Západní Africe zabila skoro 4,5 tisíce lidí a odborníci se obávají i možné mutace viru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Čínský lék nese označení JK-05 a vyvinul ho Ústav mikrobiologie a epidemiologie při Vojenské lékařské akademii Čínské lidové osvobozenecké armády. Zatím ho experti testovali jen na myších, jsou tedy možná o krok pozadu za Američany a Kanaďany, kteří vlastní léky testovali už na opicích a poté je podali i pacientům.

Přesto Peking věří, že se může stát skutečně klíčovou zbraní v boji proti viru ebola. Dokončeno už také bylo klinické hodnocení bezpečnosti a teď si ho tedy vzali s sebou do Afriky členové čínského humanitárního týmu pro případ, že by se také nakazili.

Boj proti ebole bude v USA zřejmě koordinovat zvláštní úředník

Číst článek

Výrobce JK-05 také plánuje klinické testy právě na afrických pacientech s ebolou. V této souvislosti pak čínský prezident Si Ťin-pching oznámil, podobně jako jeho americký protějšek Barack Obama, že jeho země udělá maximum pro zastavení smrtelné choroby.

V Africe pracují statisíce Číňanů, může se tedy stát, že v případě jejich nakažení doktoři lék nasadí i bez potvrzených klinických testů. Firma S'-chuan, která lék vyrábí, totiž uvedla, že ho v takovém případě mohou dostat čínští humanitární pracovníci.

Povolení aplikace zatím platí jen pro vojáky

Společnost, která je zčásti vlastněná i americkou investiční bankou Morgan Stanley, se ale snaží získat povolení pro jeho užívání v samotné Číně. Povolení zatím platí jen pro vojáky.

Záleží však právě na klinických testech v Africe, kde v současnosti žije a pracuje milion Číňanů. V zemích postižených ebolou, tedy v Sieře Leone, Guineji a Libérii, pak zhruba 10 tisíc. A právě ti by v případě nakažení mohli lék také dostat.

Pekingu jde samozřejmě také o prestiž, různé světové farmaceutické firmy nyní bojují nejen s časem, aby zastavily další šíření viru eboly, ale také o prvenství, kdo vyvine skutečně účinný lék.

Pokud by toto prvenství získal čínský výrobce, bylo by to nejen velké ocenění pro čínské vědce, ale upevnilo by to i pozici této druhé největší ekonomiky světa na africkém kontinentu, kde Peking investuje miliardy dolarů.

Ebola ve světě | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme