Čína má zájem na stabilním předání moci v Severní Koreji

Svět s obavami očekává, co se bude dít Korejském poloostrově po smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila. Japonský premiér Jošihiko Noda vyzval Čínu, aby využila svého vlivu a přispěla k zajištění stability v Severní Koreji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový severokorejský vůdce Kim Čong-un před rakví svého otce

Nový severokorejský vůdce Kim Čong-un před rakví svého otce | Zdroj: Reuters

Čína věděla o Kimově smrti s předstihem a má na severokorejský režim dlouhodobé vazby. Koreanista Jaromír Chlada ve Světě o osmé zdůraznil, že pro Čínou je prioritou stabilita na Korejském poloostrově a v jeho severní části.

„Má zájem, aby předání moci proběhlo v klidu a Peking mohl pokračovat v ekonomických aktivitách.“ Čína ve své kondolenci vyjádřila podporu novému vůdci i přesvědčení, že země zůstane jednotná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína má zájem na stabilitě v oblasti zdůraznil ve Světě o o smé koreanista Jaromír Chlada

Organizace Human Rights Watch doufá, že úmrtí Kim Čong-ila pomůže zlepšit dodržování lidských práv a omezí tamní represe. Šanci, že bude mít Čína vliv na jeho syna Kim-Čong –una, však Chlada nevidí.

„Nemyslím, protože pro Čínu jsou lidská práva také problémovým bodem z mezinárodního hlediska, ani se nedá čekat, že by Kim-Čong-un výrazně měnil přístup. Nedodržování lidských práv je jednou z metod, kterými se režim drží u moci,“ připomněl Jaromír Chlada.

Severokorejský režim provádí jaderné zkoušky a pokouší se údajně o výrobu jaderné zbraně. Pchjongjang přitom v roce 2008 odstoupil od šestistranných rozhovorů o kontroverzním jaderném programu.

„Podle mého názoru všechny zainteresované mocnosti vyčkávají. Shodují se, že stabilní přenos moci je nyní klíčový. Všichni jsou ve fázi vyčkávání. Nemyslím že by v nejbližší době docházelo k nějakým tlakům na KLDR,“ domnívá se Jaromír Chlada.

Milan Kopp, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme