Čína má zájem o odkoupení českého pavilonu z výstavy EXPO

Česku se možná podaří prodat pavilon, který má na světové výstavě EXPO v Šanghaji. Zájem Číňanů potvrdil generální komisař české účasti na EXPO Pavel Stehlík. O pavilon údajně projevila zájem čtyři města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření českého pavilónu | Foto: Robert Mikoláš

Jak na Rádiu Česko přiblížil ze Šanghaje reportér ČRo 1 - Radiožurnálu Jaroslav Skalický, k podpisu smlouvy o případném prodeji českého pavilonu je zatím ještě daleko. Upřesnil, že přednostní právo na český majetek z výstavy EXPO, včetně pavilonu a všeho co je uvnitř, má stát.

„Nejde o celou budovu, ale o vestavbu, protože základní konstrukci postavili Číňané a ČR jí má v pronájmu,“ doplnil reportér s tím, že podle informací generálního komisaře Stehlíka jsou o český pavilon zájemci čtyři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína možná odkoupí český pavilon z výstavy EXPO. Podrobnosti přiblížil na Rádiu Česko reportér Jaroslav Skalický.

„Všichni zájemci jsou zatím utajovaní. Generální komisař české účasti to vysvětluje tím, že ani jednoho z nich nechce znevýhodnit a naopak. Má představu, že až se s některým z nich dohodne, poté město teprve zveřejní,“ uvedl Skalický.

Hlavní favorit odkoupení pavilonu je podle něj město, které leží asi 400 kilometrů od Šanghaje. „Pavel Stehlík jednal se starostou tohoto města a příští týden tam odjede, aby se sám přesvědčil o plánech, které s českým pavilonem má,“ dodal.

Vyplatí se prodat

Podle odborníků by se pavilon v každém případě vyplatilo prodat. Ušetřilo by se tím na nákladech, které česká účast na EXPO stála. „Generální komisař částku za prodej neuvedl, ale například v rozpočtech na světovou výstavu se zatím počítá s tím, že případný převoz zpátky do ČR by stál nejméně 5 milionů korun,“ přiblížil ze Šanghaje Jaroslav Skalický.

Připomněl, že Česká republika prodala už několik pavilonů ze světových výstav. „Podařilo se to například v Hannoveru, ve španělské Seville a dokonce i kanadském Montrealu.“

Dosud největší úspěchy českého a československého výstavnictví patřil bezesporu bruselský pavilon z roku 1958. Expozice tehdy získala nejvyšší ocenění - Zlatou hvězdu. Polokruhová restaurace Praha, která byla součástí pavilonu, je dnes umístěna v Letenských sadech v Praze. Diváky tehdy uchvátila i Laterna magika.

Martina Mašková, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme