Adoptovala 118 sirotků, teď jde na 20 let do vězení. Čínská ‚Matka Láska‘ se na úkor dětí obohacovala

Čínští uživatelé sociálních sítí hromadně sdílejí příběh ženy, kterou kdysi přezdívali „Matka Láska“. Li Jen-siaová adoptovala 118 dětí a vytvořila pro ně sirotčí vesnici. Její obraz zachránkyně se ale postupně začal rozplývat, přišlo se na to, že je podvodnicí, a dostala 20 let vězení.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Li Jen-siaová adoptovala celkem 118 dětí a vytvořila pro ně sirotčí vesnici (ilustrační foto) | Zdroj: Flickr | CC BY-NC-ND 2.0

V Číně si tento příběh získal publicitu především kvůli velkému zvratu v pohledu na adoptivní matku. Místní úřady totiž nedávno zjistily, že se žena ve skutečnosti na provozování sirotčince obohacovala. Děti si přibírala postupně, s adopcí začala zhruba na přelomu tisíciletí, a jak řekla kdysi čínským médiím, na nápad ji přivedlo to, že musela do své péče zpátky získat vlastního syna.

Mezinárodní dětský kříž podváděl s dary, tvrdí cifršpioni. Peníze podle nich skončily na jiných účtech

Číst článek

Její údajný exmanžel ho totiž prý prodal pašerákům a paní Li Jen-siaové se podařilo syna zase vykoupit. Takto pokračovala i s dalšími dětmi. I kvůli narůstajícímu počtu svěřenců koupila ve své rodné vesnici velký dům, kde všechny děti ubytovala a kde žily jako v dětském domově.

Jenže jak mohla všechno sama ufinancovat? V tento moment se začínají objevovat nesrovnalosti. „Matka Láska“ do médií vyprávěla, že zbohatla investicí do železného dolu.

Byla proto prezentována jako úspěšná obchodnice a žena, co se z nuzných poměrů vypracovala a díky bohulibosti celého jejího počínání jí lidé věřili a posílali dary.

Nechala děti srazit bagry

Nejvíc solidarity před pár lety vzbudila informace, že paní Li má rakovinu a svůj sirotčinec už není schopná finančně utáhnout. 118násobná adoptivní matka také uspořádala několik veřejných sbírek, ve kterých se vybraly miliony jüanů.

Po stopách obchodníků s Filipínkami: výhrůžky, smyšlené dluhy, práce zdarma a nevěstinec na Letné

Číst článek

Všechny peníze ale rozhodně nešly na péči o děti. Když loni v květnu čínské úřady ženu zadržely, měla ve vlastnictví několik luxusních aut, rezidencí a na svých účtech v přepočtu asi 67 milionů korun.

Něco si určitě podle soudního spisu vydělala tak, že starší děti posílala načerno pracovat. Některým třeba nařídila, aby se nechaly srazit dodávkami a bagry. Následně žalovala stavební společnosti a získávala od nich peníze za mimosoudní vyrovnání.

Li Jen-siaová je odsouzena za podvod, vydírání, padělání, za pobuřující chování a vedení gangu. 54letá Číňanka totiž na svých aktivitách spolupracovala s 15 lidmi včetně svého přítele. „Matka Láska“ nakonec dostala trest 20 let vězení a také pokutu. Její partner 12 a půl roku. Jejich další komplice propustí na svobodu zhruba po čtyřech letech.

Chinese ‘love mother’ who adopted 118 children jailed for fraud kbcchannel.tv/world/chinese-…

15:29 – 25. 07. 2019

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme