Čína mění v zemětřesením postižených oblastech politiku jednoho dítěte

Rodiče dětí, které zahynuly, mohou mít výjimečně dalšího potomka. Restriktivní opatření platí v Číně už téměř 30 let. V tomto případě se nebude vztahovat ani na rodiny adoptující děti, jejichž rodiče při katastrofě také zemřeli. Celkem zůstaly po přírodní katastrofě na 4 tisíce sirotků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané čelí živelní katastrofě | Foto: Robert Mikoláš

Při zemětřesení dosud oficiálně zemřelo na 65 tisíc lidí, Deset procent obětí tvoří děti. Úřady v provincii S´-čuan se proto rozhodly udělit postiženým rodinám výjimku. Nové nařízení navíc pamatuje i na rodiny, které měly více než jednoho potomka, to znamená ilegálně.

V případě, že starší syn nebo dcera zahynuli, získá mladší dítě všechna práva, tedy i na povinnou devítiletou školní docházku zdarma. Rodiče už za ně také nebudou muset platit pokuty. Výjimka platí i pro ty, kdo si osvojí děti, jejichž rodiče při katastrofě zahynuli.

Kromě adoptovaných sirotků tak budou moci mít další dítě a obě budou mít stejná práva. Politika jednoho dítěte, která v Číně existuje od roku 1979, měla zamezit populační explozi a zabezpečit lepší zdravotní péči a vzdělání.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme