Čína možná porušila zbrojní embargo v Dárfúru. Peking to odmítá

Kontroverzní zprávu o porušení zbrojního embarga v západosúdánském Dárfúru obdržela Rada bezpečnosti OSN. Stalo se tak s několikatýdenním zpožděním, způsobeným protesty Číny. Peking dokument označuje za nejasně formulovaný a plný chyb. Zprávu převzal britský velvyslanec Marc Lyall Grants, který Radě momentálně předsedá. Není jasné, jestli a kdy bude přístupná veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor dárfúrských obyvatel v Čadu | Foto: Mark Knobil

Z dokumentu vyplývá, že na místě útoků na mírotvorce OSN a Africké unie působící v Dárfúru z června tohoto roku se našly kulky, které zřejmě pochází z Číny. Z přímého podílu na dodávkách munice Rada Peking neviní.

Dodávky zbrojního materiálu do Súdánu není nezákonný, ale dodavatelé musí garantovat, že se zbraně nedostanou do Dárfúru, kde před sedmi lety došlo k bojům mezi nearabskými povstalci a súdánskou vládou.

Konflikt si jen v roce 2003 vyžádal tři sta tisíc obětí. Za přímé porušení rezoluce 1591 z roku 2005 označila Rada nárůst počtu členů Sudánských ozbrojených sil a zásilku patnácti běloruských tryskáčů o tři roky později.

Adéla Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme