Čína na protest blokuje informace o Nobelově ceně

Čína protestuje proti udělení Nobelovy ceny míru vězněnému aktivistovi. Komunistický režim zároveň blokuje veškeré informace o rozhodnutí norského Nobelova výboru, přerušeno bylo i vysílání zahraničních stanic. Lidé se o ceně omezeně dozvídají jen pomocí internetu a sms.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský držitel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po | Foto: ČTK

Domácí média o Nobelově ceně míru stále mlčí, přerušeno bylo dokonce i vysílání hongkongské televize, které je jinak běžně možné sledovat v sousední čínské provincii.

Jméno vězněného aktivisty zmizelo i z čínských internetových vyhledávačů, zablokovány jsou také jednotlivé blogy, kde lidé o Liou Siao-poovi psali. Státní cenzura znemožňuje i posílání krátkých textových zpráv obsahujících jeho jméno.

Webové stránky samotného Nobelova výboru přesto lze otevřít i s komentáři obyvatel ČLR, kteří udělení Nobelovy ceny míru vítají. Podle jednoho z nich se Liou Siao-po v budoucnu stane čínským Mandelou.

Peking naopak rozhodnutí ostře kritizuje a na protest si předvolal norského velvyslance. Samotného disidenta pak označuje za kriminálníka.

Disident Liou Siao-po, který získal ocenění za dlouhodobé úsilí o demokratizaci čínské společnosti, byl vloni odsouzen k 11 letům vězení za rozvracení republiky.

Robert Mikoláš, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme